Bruņinieku iela 75d, Rīga
Pirmdiena - Svētdiena: 10:00 - 20:00

Liekais svars dzīvo Tavās smadzenēs

Dalies ar šo bloga rakstu!

Liekais svars bieži tiek attaisnots ar dažādām citām problēmām: smagi kauli, slikta vielmaiņa, iedzimtība u.tml., kas atsevišķos gadījumos var būt taisnība, tomēr lielākoties lieko kilogramu iemesls ir psiholoģisks. 

Man, tāpat kā jau daudzām citām meitenēm, ir gribējies būt pēc iespējas slaidākai. Apņēmīgais raksturs man ir palīdzējis izbaudīt uz savas ādas dažādas diētas un citas nodarbes. Tomēr vērtīgākā atziņa, ko esmu ieguvusi – no liekajiem kilogramiem ir jāatvadās ar prātu. Tas nozīmē, ir nevis akli jāatrod nākamā diēta, ko ievērot, bet gan jāiemācās izprast, kādi ķīmiski procesi notiek mūsu smadzenēs un pēc kādiem principiem strādā organisms.

Tāpēc šoreiz ne par to, cik daudz jāizdzer ūdens, kādi vingrinājumi jāpilda, cik daudz reizes un cik lēni jāsakošļā ēdiens, bet gan par to, no kā ir atkarīgs izsalkums un kādēļ mēs patērējam vairāk pārtiku, nekā mums tā ir nepieciešama.

Found on goodhousekeeping.com

Foto avots: http://goodhousekeeping.com

Visiem aizvēsturiskie laiki ir beigušies, izņemot smadzenēm

Mehānisms, kā cilvēki pieņemas svarā, ir pavisam vienkāršs. Aizvēsturiskos laikos, lai izdzīvotu, ķermeņa īpašībai – uzkrāt lieko enerģiju – bija milzum liela nozīme. Tas mums palīdzēja izdzīvot no viena mamuta līdz nākamajam. Diemžēl šī ķermeņa īpatnība mūsdienās nav evolucionējusi līdz ar visām pārējām pārmaiņām. No vienas puses, to var saprast, jo mēs esam ieprogrammēti izdzīvot krīzes gadījumos. Piemēram, ja pēkšņi sāktos karš, mēs spētu iztikt ar mazu pārtikas daudzumu ilgāku laiku. Tomēr ikdienā tas galīgi ir lieki – cilvēkam pārtikas pieejamība ir neierobežota – atliek tik aiziet uz veikalu un sakrāmēt iepirkumu somās visu, ko vien sirds kārdo. Un organisms vienalga turpina uzkrāt, jo viņš nesaprot, ka veikals ir tepat aiz stūra.

Viss ir mainījies, izņemot smadzenes

Par liekā svara problēmām mūsdienās speciālisti runā, ka tā ir visas sabiedrības kopumā problēma. Kādēļ tā? Tas, kas ir ārkārtīgi izmainījies, tā ir pārtika, ko mēs patērējam ik dienas. Laboratorijās ir radītas tik daudz un dažādas vielas, ka mūsu organismi, apveltīti ar aizvēsturiskām spējām, ar tām netiek galā. Turklāt mūsu garšas izjūtas tiek mānītas visos iespējamos veidos. Vārīts burkāns ir kļuvis par negaršīgu, toties no kārtējā snikerīša atteikties ir grūti. Tātad, ir izmainīta mūsu garšas izjūta.

Found on wp.me

Foto avots: http://wp.me

Visi zina, kas jādara, lai notievētu, izņemot smadzenes

Pēc tam, kad svari rāda mums nevēlamu ciparu, pirmais, kas iešaujas prātā, ir samazināt ēdiena apjomu, jo tā šķiet pareizi. Kā to uztver mūsu organisms? Bada posms ir sācies, jāuzkrāj viss, ko vien var. Protams, paiet dažas dienas un mēs salūztam. Organisms paliek tikai vēl priecīgāks, jo sācies ir mamuta posms, un sagatavo vēl vairāk krājumus. Mūsu labie nodomi šai brīdī izjūk pa visām vīlēm – mēs pieņemamies tikai vēl vairāk svarā. Nezinot, kā darbojas smadzeņu mehānismi, ātri vien var nokļūt apburtajā lokā un panākt pavisam pretēju efektu.

Visi zina, ko ir pareizi ēst, izņemot smadzenes

Vēl grēks būtu nepieminēt ēdiena izvēles problēmu. Saistībā ar to, ka garšas izjūta ir mainījusies, mums pievilcīgas šķiet visas kūciņas, picas, cepti kartupelīši un visi citi ātrie patērējamie ogļhidrāti. Cukurs un baltie milti, ja mēra pēc galaprodukta, ar neko neatšķiras – tie nedod nekādas uzturvērtības, tieši otrādi – parūpējas, lai dibens būtu vēl lielāks. Tātad, ja patiešām ir vēlme tievēt, šī būtu mācība numur viens – jāizvēlas uzturvērtībām bagāti produkti, nevis tie, kuri vislabāk garšo. Mamutu laikmetā taču nevienam snikerīši nebija pieejami…

Numur divi princips, kas jāievēro, nekādā gadījumā nevajag strauji samazināt patērētās pārtikas apjomu, bet gan tikai “sliktos” produktus aizstāt ar “labajiem”. Samazināt kaloriju daudzumu var tikai ļoti uzmanīgi – katru dienu pavisam mazos apjomos. Tā, lai smadzenes neizjūt bada sākšanos vai jebkādas citas pārmaiņas, un nesāk uzkrāt lieko. Turklāt tam ir jānotiek ilgtermiņā. Šādam režīmam ir jākļūst par dzīvesveidu. Un es runāju par gadiem nevis mēnešiem vai dienām.

Ja izdodas paveikt šīs abas lietas, tad Tu esi uz pareizā ceļa un vari sākt veselīgi tievēt.

Found on cosmopolitan.com

Foto avots: http://cosmopolitan.com

Visi grib atteikties no kūciņām, izņemot smadzenes

Nākamā gudrība, kas jāzina par smadzenēm ir tā, ka tās dieviena cukuru. Tās ir mūsu lamatas, kurās mēdzam viegli iekrist. Kādēļ tās ir lamatas? Jo salda garša liek pamosties izsalkumam, un pat tad, ja esam nesen ēdušas, mums gribās vēl. Tā tiek uzņemta pārtika, kas ir lieka. Cukura svārstības asinīs ir grūti kontrolējamas, tomēr tas ir paveicams. Šobrīd ir aktuāls sauklis “atmest cukuru”. Vairākas dienas ierobežojot cukura patēriņu, organisms nomierinās (stabilizējas cukura līmenis asinīs) un nepieprasa to vairs. Kad tas ir paveikts, Tu vari būvēt jaunu ceļu, lai mainītu ēšanas tradīcijas, jo organisms vairs nepieprasa saldumus.

Visi grib izdarīt jaunas izvēles, izņemot smadzenes

Visa dzīve ir mūsu izdarīto izvēļu summa. Arī to, ko mēs izvēlamies pārtikas veikalā – Tu vari brīvi izvēlēties, kas Tavam organismam ir labs, nevis ļauties smadzeņu kontrolei un viņām izlemt Tavā vietā. Pārtikas iegādei un patēriņam ir jābūt kotrolētam procesam. Būtiskākais, kas Tevi ir jāsaprot, liekie kilogrami nav ne Tava ķermeņa, ne Tava vaina. Tā ir iekārtotas mūsu smadzenes, kas nav piemērotas dzīvei ar pārtikas veikalu aiz stūra. Esi gudra un izproti savas organisma funkcijas, nevis akli badojies, ieturi atslodzes dienas un skaiti kalorijas. Liekais svars dzīvo Tavās smadzenēs! Tāpēc necīnies ar lieko svaru, bet gan ar savām smadzenēm!

Noslēgumam

1. Uzturvērtībām bagātu ēdienu sarakstus var atrast internetā – tas ir pilns ar Tev nepieciešamo informāciju par to, kas ir un kas nav veselīgs.

2. Vairāk par atsevišķiem veselīga uztura jautājumiem vari lasīt šeit:

Cukura lietošana – viena no lielākajām atkarībām mūsdienās

10 ieteikumi, kā uzņemt pietiekami daudz ūdens

10 ideālas produktu kombinācijas

Patiesība par izsalkumu

Idejas veselīgām uzkodām

Brokastis – dienas svarīgākā ēdienreize

Vēl labāk par diētu

3. Nopietnas tievēšanas gadījumā ir vērts konsultēties ar uztura speciālistu. Darot nopietnas lietas uz savu galvu, vari nodarīt pāri savam organismam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.