Šie ieteikumi ir ideāls paņēmiens, ja esi no tām, kas nespēj badoties un pārtikt no paniņām ar gurķi un vakariņās – burkāna. Tu varēsi saglabāt savus ēšanas paradumus, apjomu un biežumu, bet Tev būs gudri jāaizstāj kalorijām bagātie produkti ar daudz labākām alternatīvām.
1. Baltais cukurs -> brūnais cukurs / stēvija / banāni
Cukurs organismam nedod absolūti neko vajadzīgu un derīgu, tieši otrādi – nodara ļaunumu. Tādēļ to jāmēģina lietot pēc iespējas mazāk. Pirmais solis būtu pāriet uz brūno cukuru, otrais solis – nelietot to tīrā veidā, berot pie tējas vai kafijas. Tā kā tas ir daudzos citos produktos, izvairīties no tā pavisam nav iespējams. Pašai neberot to klāt ēdieniem un dzērieniem, būsi izkļuvusi no apburtā loka, kad gribas apēst vēl un vēl kaut ko saldu.
Ja iemācās pareizi dozēt un pierod pie specifiskās garšas, stēvija ir ideāla cukura alternatīva. Tajā nav necik kaloriju, bet ar puskaroti varētu nogāzt ziloni – tik salda ir stēvija.
Tajā nav necik kaloriju, bet ar puskaroti varētu nogāzt ziloni – tik salda ir stēvija.
Varētu likties smieklīgi, kā tad banāns var aizstāt cukuru, bet, piemēram, auzu pārslu putrai cukura vietā var piegriezt klāt banānu. Tāpat arī mafinos var samazināt cukuru uz pusi, ja piegriež klāt banānu. Līdzīgi ir ar krēmu kūkām, saldējuma un piena kokteiļiem. Banāns ir ļoti salds auglis.
2. Kartupeļu biezenis -> ziedkāpostu biezenis
Latviešiem, kartupeļu ēdāju tautai, ir grūti atteikties no šī dārzeņa. Un tomēr, ja vēlies notievēt, kartupeļiem jāmeklē alternatīva. Es iesaku ziedkāpostu biezeni. To var pasniegt pie zivju un gaļas ēdieniem, turklāt biezenis ir ļoti garšīgs un, kas vēl svarīgāk, ārkārtīgi liess.
3. Baltie rīsi -> brūnie rīsi
Dietologi atzīst, ka brūnie rīsi ir vienīgie, kurus patiešām var ēst tievētāji. Protams, tie ir daudzreiz ilgāk jāvāra, bet tas ir tā vērts.
4. Skābais krējums -> grieķu jogurts
Ja Tu zinātu, ka grieķu jogurtā ir 3 reizes (!!!) mazāk kaloriju nekā krējumā, vai Tu to izvēlētos krējuma vietā? Mana atbilde pilnīgi noteikti ir “jā”. Turklāt no grieķu jogurta var pagatavot fiksās garšīgās mērcītes ar svaigu vai marinētu gurķi.
5. Baltmaize -> rupjmaize
Daudzās ģimenēs brokastu maizītēm izvēlēties baltmaizi ir ierasta lieta. Tomēr no baltmaizes nevar paēst, jo tā ir kā lupata, ar ko piestūķē savu kuņģi, bet jēga nekāda. Rupjmaize, kas ir gatavota nevis no kviešu, bet gan rudzu miltiem, ir ļoti laba izvēle. Es iesaku “Lāču” burkānu maizi, un ēst negribēsies divreiz ilgāku laiku, nekā ja ēdīsi baltmaizi.
6. Sulas, limonādes -> ūdens ar piedevām
Dažādas limonādes, sulas tetrapakās, kompoti (par kolu nemaz nerunājot) un tamlīdzīgi dzērieni ir pārsātināti ar cukuru. Pašai nemanot, tieši ar šiem dzērieniem Tu uzņem veselu kalnu kaloriju. Tā vietā izvēlies ūdeni, kam pievieno, piemēram, citronu vai laimu. Citrons rada organismā sārmainu vidi un palīdz dedzināt kalorijas. Ļoti garšīgs ūdens sanāk arī no ogām vai augļiem ar piparmētru. Ja vēlies ko neierastāku, ūdenim vari pievienot arī svaiga gurķa šķēles.
Majonēze ir kaloriju spridzeklis un nodara neiedomājamu ļaunumu Tavam organismam.
7. Majonēze -> avokado mērce
Majonēze ir kaloriju spridzeklis un nodara neiedomājamu ļaunumu Tavam organismam. Neskatoties uz to, daudzi nespēj no tās atteikties. Ja arī Tev majonēze ir iemīļots produkts, tad tas ir numur viens, no kā jāatsakās. Kā alternatīvu piedāvāju avokado mērci. Salātiem ideālas būs arī eļļas mērces. Tagad veikalos var nopirkt pasakaini garšīgas eļļas, piejauc tām sasmalcinātu ķiploku, dažādus piparus, čili, un mērcīte gatava. Ja nu majonēze Tev ir dzīvības un nāves jautājums, tad sliktākajā gadījumā sajauc to uz pusēm ar grieķu jogurtu.
8. Fritēti kartupeļi -> fritēti burkāni / kāļi / bietes / saldie kartupeļi
Visas trīs sastāvdaļas, kas tiek izmantotas fritētu kartupeļu pagatavošanā, ir absolūti kaitīgas. Pirmkārt, paši kartupeļi, otrkārt, nejēdzīgais sāls daudzums, treškārt, eļļa, ar ko ēdināšanas iestādes grēko, to mainot pārāk reti. Kartupeļu alternatīva ir burkāni, kāļi, bietes vai saldie kartupeļi. Lai cik negaršīgi uz fritētu kartupeļu fona izklausās šie dārzeņi, kamēr nebūsi pamēģinājusi, nemaz nezināsi, cik tie ir garšīgi.
9. Tomātu mērce -> svaigi tomāti
Pati par sevi tomātu mērce nesatur daudz kaloriju – aptuveni 70 uz 100 gramiem. Toties pievienotie konservanti un sāls daudzums itin nemaz nav nepieciešams Tavam organismam. Tā vietā ņem svaigus tomātus, smalki sagriez, apcep pannā ar eļļu, pievieno ķiplociņu, baziliku, un būs ekselenti garšīga mērcīte.
10. Makaroni -> pilngraudu makaroni / kvinoja
Tā jau tas pasaulē iekārtots, ka viss garšīgais ir kaitīgs. Tai skaitā makaroni. Cik labi, ka makaronu alternatīvas arī ir garšīgas! Kvinoja pie mums vēl ne tuvu nav pazīstama, bet šis atkal ir tas gadījums – izmēģināsi un uzzināsi. Kvinoja ir ideāla alternatīva arī rīsiem un kuskusam, jo tā ir ne tikai no uzturvērtības viedokļa bagāts produkts, bet arī viegli sagremojama un nesatur glutēnu.
11. Desa uz maizes -> vistas / tītara fileja
Desu ir grūti pieskaitīt pie ēdamiem produktiem, jo tās sastāvā ir briesmu lietas. Labāk izcep krāsnī vistas vai tītara fileju, sagriez šķēlītēs un liec uz maizes. Šādu fileju ledusskapī var turēt vairākas dienas, tikai ieliec slēgtā traukā vai ietin pārtikas plēvē, lai neapkalst. Šādas maizītes būs ļoti sātīgas, un Tev negribēsies ēst vairākas stundas.
12. Light produkti -> treknie produkti
Ja Tu man teiksi, ka var taču izvēlēties krējumu, jogurtu, sieru un citus produktus ar zemu tauku saturu, es Tev teikšu – pilnīgas muļķības! Tas ir viens no lielākajiem reklāmas trikiem, kāds piedzīvots. Lai produktā samazinātu tauku saturu, tam tiek pievienots vairāk cukura un viegli izmantojamo ogļhidrātu. Rezultātā var iegūt pilnīgi pretēju efektu. Veikalā pie plaukta liec vien nost krējumu ar 9% tauku saturu un droši tā vietā ņem 25% tauku saturošu krējumu.
13. Eļļa -> balzametiķis
Lapu salātiem eļļas vietā izmēģini pievienot balzametiķi. Tas pastiprinās salātu sastāvdaļu garšas, un salāti būs arī kreptīgāki.
14. Sāls -> lupstājs, čili eļļa
Sāls nu reiz ir tas produkts, ko aizstāt ir grūti vai pat neiespējami. Labākajā gadījumā vari sevi atradināt no sāls, to nepievienojot ēdienam. No sākuma liksies, ka viss ir pliekans un negaršīgs, bet pēc 10 dienām sāksi sajust ēdiena īsto garšu. Lai nomainītos garšas kārpiņas, nepieciešamas tikai 10 dienas. Garšvielu veikalos ir nopērkams tāds brīnums kā kaltēts lupstājs. Pievienojot to zupām, var mēģināt kompensēt sāli.
Mans triks ir čili eļļa – kad pielieku to, tad ēdiens iegūst izteiktāku garšu un sāls nav jāpievieno vai nu necik, vai pavisam maz.
15. Kečups / tomātu mērce -> tomāti savā sulā
Kečups ir pamatīgs draņķis. Mazliet labāka ir tomātu mērce, bet, kā jau noskaidrojām, ne tik laba, lai to lietotu ikdienā. Tomāti savā sulā ir daudz ciešamāka alternatīva, ja pieveram acis uz to, ka arī tie ir konservi.
16. Baltie milti -> auzu milti
Auzu milti ir viens no pēdējo gadu labākajiem izgudrojumiem kulinārijas jomā.
Auzu milti ir viens no pēdējo gadu labākajiem izgudrojumiem kulinārijas jomā. Kopš tie ir parādījušies veikalos, manā virtuvē kviešu miltus var sastapt ļoti reti. Balto miltu produkti ir milzu problēma, jo kurš gan var atteikties no tām visām kūciņām, kruasāniem un citām smalkmaizītēm. Bet Tu esi glābta, ja pati gatavo mājās, jo turpmāk visam pievieno auzu miltus. Pat trakajām miltu mērcēm.
17. Kafija -> zaļā tēja
Jā, ak, kafija arī ir šai sarakstā! It īpaši tā, ko var nopirkt kafejnīcās ar daudz cukura, sīrupiem un vēl putukrējuma cepurīti pa virsu. Uzliec uz svaru kausiem vienā pusē kafiju un otrā pusē slaidu un veselīgu ķermeni. Pieņem lēmumu! Viss jau ir atkarīgs tikai no tā, ko Tu vēlies iegūt. Kafijai laba alternatīva ir zaļā tēja. Atklāšu kādu noslēpumu – ja izvēlēsies dzert roibus tēju, tad uzņemsi kofeīnu precīzi necik, un tēja arī mazinās apetīti.
18. Sviests -> eļļa / ūdens
Vienkārša izvēle, kad ir pienācis laiks kaut ko cept – nepeldini to sviesta jūrā, bet gan pievieno pavisam nedaudz eļļas. Kad ir jācep ilgāku laiku un ar nedaudz eļļas nepietiek, es vienkārši pieleju ūdeni.
19. Saldais krējums -> piens
Nē, pienu nekādā veidā neuzputosi putukrējumā, bet, ja Tev jāizvēlas, ko pievienot mērcei – saldo krējumu vai pienu, izvēlies otro variantu. Tādējādi aiztaupīsi sev milzum daudz kaloriju.
20. Saldumi -> augļi
Ja Tev par visu vairāk pasaulē garšo šokolāde, ak, kā es Tevi saprotu! Lai kā arī daudzi slavētu šokolādes labās īpašības, tā ir baigais draņķis. Jā, Tava mīļā, jaukā, labā šokolādīte ir pilnīgs draņķis. Daudz kaloriju, pasliktina ādas stāvokli, izjauc mikrovidi zarnās, dedzina kuņģi, un tā varētu turpināt ilgi.
Visu pārējo saldumu, kārumu un desertu problēma ir cukurs. Daudz cukura. Tu ēd kūciņu un priecājies, cik tā ir garšīga, bet Tavi orgāni mokās. Dzīves neglītā patiesība. Ja pie desertiņiem ir pierasts, labāka alternatīva ir augļi un ogas – aizstāj ar tiem.
Es sev pa retam rīkoju “saldumu dzīres” – vienu dienu sev atļauju ēst visus saldumus: šokolādes, saldējumu, zefīrus un kūciņas. Toties visu pārējo laiku ni un ni. Tas strādā, jo pēc tādas izēšanās kādu laiku uz saldumiem paskatīties ir grūti.
Foto: The Little Squirrel http://fitsugar.com http://jelanieshop.tumblr.com http://realsimple.com
Pienu var uzputot arī putukrējumā, ja to pirms tam uzvāra un 500ml piena pievieno 1 ēd.k.kukurūzas cietes. pēc vārīšanas atdzesē uz nakti ledusskapī un no rīta puto. Sanāk gaisīgāks, kā no saldā krējuma.
Madara, paldies, super ideja! :)
Ideja-super.Bet vai garša ir,kā no krējuma putots?
Ievērojot asinsgrupu diētu,O(I) asinsgrupai vēl jāizvairās no piena produktiem
Ja tomēr gribās frī kartupeļus, tad var izvēlēties opciju, ka tos nevis peldina eļļā, bet gan taisa krāsnī. Atzīstu, ka nedaudz gan atšķirsies, bet nu ļoti tuvu “oriģinālam”. Kā variantu var iemēģināt šo http://tastefullyjulie.com/spicy-baked-fries/