Bruņinieku iela 75d, Rīga
Pirmdiena - Svētdiena: 10:00 - 20:00

Viktorija Kosīte. Labs treniņš un meditācija – garīgās un fiziskās veselības atslēga.

Dalies ar šo bloga rakstu!

Interviju sagatavoja: Sanita Lontone – Machyna

Paraugoties apkārt, bieži redzam, ka mūsdienās mazkustīgs dzīvesveids nav retums un tas var ietekmēt katru. Liekā svara un garīgās veselības jautājums kļuvis īpaši aktuāls. Šķiet, ikviens no mums pazīst kādu cilvēku, kurš ar vienu, otru vai abām šīm problēmām nevēlas sadzīvot, un ar to saistītās  negatīvas emocijas labprāt pastumtu malā. Aktīvs dzīvesveids un sports katram spēj palīdzēt kontrolēt garastāvokļa svārstības, iegūt vairāk enerģijas, uzlabot miegu un kopējo veselības stāvokli.

Viktorija Kosīte ir sertificēta fitnesa trenere un uztura speciāliste. Viņas enerģija, entuziasms un atsaucīgā attieksme ir tikai daži no iemesliem, kādēļ tik daudzi izvēlas viņu kā savu speciālistu. Sarunājamies, lai uzzinātu vairāk par to, kā nezaudēt motivāciju, kad esam iesākuši savu pārmaiņu ceļu un kā fitnesa treneri var palīdzēt šajā ceļojumā.

Daudziem no malas skatoties var šķist, ka ceļš uz svara samazināšanu un labu pašsajūtu ir viegls. Ar ko patiesībā jārēķinās?

Nevari mainīt sevi, ja tu neko nedari. Tāpat kā nevar iemācīties dejot, ja sēdi malā. Tu vari saprast, kas ir labs treniņš un meditācijas tikai tad, ja sāc darīt. Cita ceļa nav.

Tad, kad sāk sportot, daudzi pamana uzlabojumus ne tikai fiziskajā ķermenī, bet arī daudzās citās dzīves jomās, kuras rezultātā sakārtojas. Pastāsti lūdzu, kādu lomu fitness spēlējis Tavā dzīvē un ko no tā esi guvusi?

Treniņi ir labvēlīgi ietekmējuši gan manu garīgo, gan fizisko veselību. Ar efektīvu treniņu programmu var tikt galā ar stresa līmeni, depresiju. Labs fiziskais stāvoklis uzlabo atmiņu, koncentrēšanās spējas, mazina nogurumu.

Aktīvs dzīvesveids atstājis lielisku iespaidu arī uz fizisko ķermeni, personīgi man – noregulējis asinsspiedienu, uzlabojis ādas stāvokli, noregulējis ēšanas paradumus. Varētu teikt, ka treniņos katrs var atrast to, ko pats meklē. Caur nemitīgiem kairinājumiem mūsu uzmanība nemitīgi vērsta uz ārpasauli. Treniņi un meditācijas ir mans veids, kā atgriezties sevī.

Kādēļ daudziem ir tik grūti turpināt iesākto ceļu uz pārmaiņām un kas var kalpot kā motivācija? Kāda ir Tava motivācija?

Kad vienveidīga diēta kļūst garlaicīga, cilvēks izjūt stresu, ka sevi ir jāierobežo, jāēd to, kas negaršo. Arī pašmotivācijai ir nozīme. Mans, kā treneres uzdevums ir palīdzēt klientam atrast viņa personalizēto veselīgo ēdienkarti, kas būtu viņam kā dzīvesveids, pie kā var pieturēties visu dzīvi. Galvenais mērķis nav strauji samazināt svaru, bet atrast veidu, kā veidot ēdienkarti ilgākam laika posmam. Es varu parādīt, bet jādarbojas, jāmainās katram pašam un, ja cilvēkam nav skaidrs tieši viņa iemesls “kāpēc”, tad pat no vislabākā trenera maz kas atkarīgs. Tu nevari no sliņķa padarīt ērgli pret viņa paša gribu. Ir jābūt tai iekšējai degsmei. Tā arī ir motivācija un katram tā ir sava. Tāpēc mans uzdevums ir atrast to iekšējo stimulu klientam un palīdzēt viņu virzīt tuvāk savam mērķim, soli pa solim, katru dienu, izbaudot procesu.

Personīgi mana motivācija ir mana ģimene, mans bērns. Tā kā esmu jaunā mamma, es vēlos savu sakrālo laiku ar bērnu pavadīt produktīvi, aktīvi. Un lai tas izdotos, mammai jābūt veselai un laimīgai. Jo kā mēs zinām : laimīga sieviete – laimīga ģimene.

Mūsdienu dzīves ritms ir straujš un cilvēka ikdiena ir pārsātināta. Ko Tu ieteiktu aizņemtiem cilvēkiem? Kāda programma iet roku rokā ar aizņemto ikdienu?

Vingrojiet 15-20 minūtes četras reizes nedēļā! Ieteicams aktīvi kustēties vismaz 30 minūtes dienā. Ja ir tāda iespēja, pamēģiniet garu pastaigu ātrā tempā uz darbu vai pusdienu pārtraukumā. Lieliski der vieglais 15 minūšu stiepšanās komplekss no rītiem.

Es saviem klientiem filmēju diezgan regulāri vingrojumu materiālus, ko var pildīt mājas apstākļos, dažus var taisīt pat vēl nepieceļoties no gultas. Šīs vingrojumu sistēmas ir lielisks veids, kā uzlabot ķermeņa izturību, lokanību, trenēt arī mazās muskuļu grupas, vēderu un ļoti svarīgi – muguru, ja klientam ir sēdošs darbs. Vakaros pirms miega var upurēt vienu Netflix seriāla sēriju un veltīt 20 minūtes mīļajam cilvēkam – sev un veikt atslābinošu kompleksu, kas palīdzēs noņemt uzkrāto stresu dienas beigās, tajā pašā laikā uzlabos stāju un visu orgānu darbību.

Kāds tavuprāt ir labākais vingrojumu veids, salikums?

Visefektīvāk tauku procents tiek patērēts tad, kad spēka vingrojumi tiek apvienoti ar izturības treniņu. Optimālais variants ir darīt to pārmaiņus, proti, veikt vingrojumus ik pārdienas un izturības treniņu nepāra dienās.

Lielisks izturības treniņš ir pareiza skriešana (iesaku atrast profesionālu skriešanas treneri, jo tehnikai ir ļoti liela nozīme), riteņbraukšana vai 20 minūtes peldbaseinā. Galvenais atrast kustību, kas sagādā prieku. Jo vingrojot ar baudu, mēs patērējam divas reizes vairāk kaloriju. Joks protams, bet man patīk tā domāt.

Vai tā ir taisnība, ka no sporta atkarīgi 20% un pārējie 80% ir ēdienkartes izvēle? Šis apgalvojums ir bieži dzirdēts, vēlētos dzirdēt Tavu viedokli. Pamato, kādēļ piekrīti vai nepiekrīti šim apgalvojumam?

Ēdiens ir svarīgākais faktors ne tikai svara samazināšanā, ja ir tāda vajadzība, bet galvenais – rezultāta saglabāšanā. Jo ja jūs ievērosiet īslaicīgu diētu/ēšanas stilu, tad arī rezultāti būs īslaicīgi, svars atgriezīsies tiklīdz atgriezīsieties pie iepriekšējiem ieradumiem. Pēc novērojumiem tas notiek 80% cilvēkiem, kas uzsāk kādas populārās diētas. Diemžēl daļai no viņiem liekais svars nāk atpakaļ un pat ar uzviju, atvedot dažus liekus draugus – kilogramus. Un tā šis apburtais loks turpinās. Mans, kā treneres uzdevums ir palīdzēt klientam izprast veselīgas ēšanas koncepciju un izveidot viņam tādu personalizētu programmu, lai viss ko viņš dara sagādā baudu, tad arī rezultāti būs paliekoši! To sauc par dzīvesveidu! Jo ir ļoti liela nozīme, kā mēs jūtamies transformācijas procesa laikā un kādu “celtniecības materiālu” dodam savam organismam. Uzturam jābūt šūnu līmenī. Tad būs stipra imūnsistēma, labs noskaņojums un zudīs kaites un īgnums. Pareiza, efektīva fiziskā slodze arī, protams, ir panākumu atslēga, lai saglabātu skaistu, stingru, veselu augumu ilgākā laika posmā. Ir zināms, ka kustības palīdz atbrīvoties no stresa, kas negatīvi ietekmē mūsu pašsajūtu. Lielākā muskuļu masa palīdzēs ātrāk atbrīvoties no liekajiem kilogramiem, jo muskuļu daudzums paātrina vielmaiņu. Svarīgi arī atcerēties, ka svarīgākais fizisko nodarbību efekts rodas nevis pašas nodarbības brīdī, bet gan pēc tās. Tāpēc svarīgi ko jūs darāt un ēdat pārējās 23 stundās ārpus treniņiem. Atjaunošanās procesam – miegam arī ir vitāla nozīme.

Daudzi mūsdienās ir dzirdējuši un seko zemu ogļhidrātu diētai. Ko par to domā Tu?

Tie, kas ir pamēģinājuši mazkaloriju diētas, ar zemu ogļhidrātu daudzumu, iztur tās tikai īsu laika posmu, lai pēc tam ļautos kārdinājumam un atsāktu ēst “aizliegtus” produktus ar augstu cukuru sastāvā, “atalgojot” sevi ar alkoholu, saldumiem, čipsiem un citu neveselīgu pārtiku, kas ir tukšas kalorijas. Daudz pareizāk būtu saprast, kādus ogļhidrātus vēlams uz brīdi ierobežot un kādus iekļaut vairāk. Ķermeņa masas samazināšanās nebūs tik strauja, toties jūs izstrādāsiet ēdienkarti, ko nebūs grūti ievērot ilgu laika periodu. Patiesībā šo posmu raksturo māka domāt par to, ko mēs ēdam un kāpēc. Pareizā produktu kombinācija palīdzēs iegūt vairāk enerģijas, iegūt stingru un slaidu augumu, izvairīties no dažādām slimībām (piemēram diabēts, sirds un asinsvadu slimības, kā arī noteiktas vēža formas).

Kāds ir Tavs iepirkumu saraksts, ko var vienmēr atrast Tavā ledusskapī, plauktiņā?

Mājās man vienmēr ir cukini, brokoļi, mellenes, sojas jogurts, granola un auzu nesaldinātais piens.

Es tagad piekopju vegānu dzīvesveidu un attiecīgi ēdienkarti, tāpēc ļoti rūpējos, lai uzturs ir maksimāli pilnvērtīgs, apgādā organismu ar visiem vajadzīgajiem vitamīniem un minerālvielām. Tāpēc kvalitatīvie multivitamīni un olbaltumvielu kokteilis ir mani nr.1 produkti. Jo ar savu aizņemto dzīves ritmu no pārtikas es noteikti nevaru nodrošināt dienas normu pēc visiem vajadzīgiem elementiem. Vitamīnu komplekss tam ir liels palīgs.

 Kā izlēmi par labu vegānam uzturam? Ko tas Tavā dzīvē ir mainījis?

Savā laikā noskatījos dažas šokējošas dokumentālās filmas, kas diezgan sāpīgi atvēra acis uz patiesību. Notika sava veida apgaismojums un šo ceļu arī turpinu. Jo šo 3 gadu laikā sevi atklāju pavisam no jauna. Es ļoti izmainījos ārēji, bet visvairāk izmainījās mana iekšējā pasaule.Vienam motīvs kļūt par Vegan ir veselība, citam ekoloģija, mīlestība pret dzīvniekiem. Patiesībā, vienalga, kāds ir motīvs, galvenais, ka tas ir. Man tie ir dzīvnieki. Es ļoti mīlu savus suņus. Tā mīlestība ir tik liela un visu aptveroša, ka es nevaru iedomāties, ka viniem kāds varētu nodarīt pāri. Ja mammai ir bērns, viņa viņu sargās no visa ļaunā un sāpīgā. Mani suņi ir mana ģimene, dvēseles, kas izvēlējās mani par “mammu”. Mans uzdevums ir viņus mīlēt un pasargāt. Lieta tāda, ka dzīvnieki ir tādas pašas dvēseles. Un kad tu to apzinies, ka mēs visi esam vienoti, tu vienkārši nevari vairs atļauties vienu mīlēt un citu nogalināt un apēst, jo redz tev vajadzīgas olbaltumvielas. Kad es atklāju vegānisko virtuvi, es biju tik pārsteigta un šokēta, kā es iepriekš bez visa šī varēju vispār dzīvot. Tā ir pavisam cita garšas un baudas pasaule, ko novēlu ikvienam izzināt.

Kas, tavuprāt ir laime?

Laime nav kaut kas gatavs. Tā nāk no tevis paša padarītā. Kad mēs pret citiem jūtam mīlestību un laipnību, tas ne vien liek viņiem justies mīlētiem un aprūpētiem, bet arī palīdz mums attīstīt mūsu iekšējo laimi un mieru. Ja kāds tev nesmaida, esi dāsns un dāvā savu smaidu. Nav cilvēka, kuram vēl vairāk būtu nepieciešams smaids, kā tas, kurš nespēj pasmaidīt un būt laimīgs pats.

Pastāsti par savu programmu un kā tā var palīdzēt cilvēkiem?

Cilvēks nav tikai tas, ko viņš ēd, tomēr tas, ko mēs ēdam, var mums palīdzēt kļūt par kaut ko labāku, nekā mēs esam pašlaik. Cilvēks var sevi atjaunot veselīgāk ēdot un tas ir daudz vieglāk un baudāmāk nekā varat iedomāties! Klienti, kas pievienojas manai ķermeņa transformācijas programmai neilgā laikā zaudē savus liekus kilogramus (uz tauku masas rēķina, ne muskuļu), atbrīvojas no pastāvīgās smaguma sajūtas, sajūt enerģijas pieplūdumu, spēj labāk pretoties stresam, uzlabo miega kvalitāti, ādas stāvokli, izstaro vitalitāti un laimi, jo beidzot iemācās mīlēt sevi un dzīvi apkārt.

 

Kur cilvēki var Tevi atrast, sekot Tev?

Instagram @vikafitclub. Vai sekojot Facebook lapai – Fit Club Premium

2 comments

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.