Kastaņiem pilna zeme un roka stiepjas tos salasīt, kaut vienkārši tāpat, jo skaisti. Ielikt kabatā, jo dzirdēts, ka tā vajag. Un ne velti, jo kastaņiem patiešām piemīt liela pozitīvā enerģija, kas stiprina un aizsargā, ārstē ķīmiski un enerģētiski. Turam mājās gadu, izmetam kopā ar negatīvo, ko tie uzsūkuši un lasam jaunus. Ja liekam kabatā, tad, pēc ķīniešu filosofijas, sievietēm kastanis jānēsā kreisajā, jo kreiso pusi saista ar laimi, vīriešiem – labajā kabatā.
Kastanis, kā palīgldzeklis masāžai
Var kastaņu maisiņu likt jebkur, arī gultā, ja tas netraucē. Kastaņkoka augļi ir piemērotas formas, lai to izmantotu kā palīgrīku, lai, virpinot rokās, izmasētu pirkstus, rokas, kājas un pat dibenu. Masāža sēdoša darba darītājiem: saber kastaņus kokvilnas maisiņā, noliec uz krēsla un apsēdies. Virzies šurpu turpu un izmasē kārtīgi savu nosēdēto dibenu. Vai saber kastaņus bļodā un vakarā pabradā pa tiem ar basām kājām.
Varikozām vēnām, kaulu un locītavu sāpēm
Kastaņu uzlējums
Sasmalcinātus kastaņus aplej ar degvīnu un vismaz desmit dienas atstāj tumšā vietā, lai ievelkas. Iegūto šķidrumu lieto kompresēm pie locītavu sāpēm un pret varikozām vēnām.
Uzlējumu var gatavot arī no kastaņu brūnās miziņas, kurā ir koncentrēts visvairāk ārstniecisko vielu:
50 gramiem miziņu uzlej 200 gramu degvīna un noliek tumšā vietā. Pēc 10 dienām uzlējums iegūs brūnu krāsu un būs gatavs lietošanai.
Tradicionālajā farmācijā kastaņus izmanto, ražojot ziedes kāju vēnu stiprināšanai.
Kastaņu augļu pulvera tēja
Sasmalcina, samaļ 10 kastaņus uz 1 l ūdens. Uzvāra. Atstāj1 stundu ievilkties, izkāš. Lieto vannām reimatisma gadījumos, arī tad, ja ciešat no hemoroīdiem.
Kastaņi pie saaukstēšanās un klepus
Saaukstēšanās, bronhīta, garā klepus gadījumos dzer kastaņu pulveri pa naža galam 3 reizes dienā.
Kastaņu kvass imunitātei
15- 20 kastaņus nomizo, pārgriež uz pusēm
Saber trīslitru burkā
Pievieno pusglāzi cukura vai medus
Nedaudz rauga
Aplej ar 3 litriem vārīta, atdzesēta ūdens
Burku apsien ar marli un ļauj siltā, tumšā vietā norūgt 2-3 nedēļas
Lieto pa pus glāzei trīs reizes dienā pusstundu pirms ēšanas imunitātes stiprināšanai, profilaksei, arī pēc smagām slimībām.
Kastaņas ziedi
Kastaņu, sauktus arī par zirgkastaņiem, preparātus plaši lieto tautas medicīnā. Ārstnieciskos nolūkos izmanto gan ziedus, gan augļus. Tajos ir vielas, kas palēnina asins recēšanu, tonizē vēnas, paplašina asinsvadus, mazina iekaisumu un sāpes.
Varikozām vēnām izmanto arī kastaņu ziedu izvilkumu spirtā, ko lieto kompresēm, vai arī pagatavo ziedi:
sasmalcinātus kastaņu augļus vai ziedus (abu veidu drogām ir vienlīdz efektīva iedarbība) samaisa ar cūku taukiem, līdz veidojas bieza masa. Ar to iesmērē slimības skartās vietas.
4.5