Bruņinieku iela 75d, Rīga
Pirmdiena - Svētdiena: 10:00 - 20:00

Kādēļ mācēt pateikt “nē” ir tik svarīgi

Dalies ar šo bloga rakstu!

Kāpēc mēs neprotam pateikt “nē”

1. Bailes

Bailes ir biežākais iemesls, kādēļ teikt “nē” ir tik grūti. Bailes no sekām, bailes no reakcijas, bailes no zaudējuma u.c.

2. Zema pašapziņa

Mācēšana teikt “nē” tiešā veidā norādā uz to, cik stiprs ir pašnovērtējums. Cilvēkiem, kuri sevi ciena un uztver veselīgi, gan saņemt, gan dot atteikumu ir daudz vieglāk.

3. Ieaudzināts ģimenē

Ja vecāki ir bijuši ļoti stingri un pateikt “nē” nav bijis iespējams jau no bērnības, tad šī sajūta ceļo cilvēkam līdzi arī uz viņa pieaugušo dzīvi. Līdzīgu “dāvanu” saviem bērniem nodot arī tie vecāki, kuri māca pārlieku pieklājību ar attieksmi “labas meitenes tā nedara”. Pēc tam grūtības atteikt ir visas dzīves garumā, kamēr neizdodas salauzt šīs iemācītās sajūtas.

4. Vēlme vienmēr būt labajai

Sakot “nē” dažreiz Tu patiešām nokļūsti sliktās lomā, piemēram, kad Tev ir jāatsaka savam bērnam iegādāties saldumus u.tml. situācijās. Mēs visas gribam būt labas mammas, labas sievas, labas meitas saviem vecākiem un labas darbinieces. Iemācies ar to sadzīvot! Teikšana “nē” var kāda nepatikt, bet tā Tevi nekādā gadījumā nepadara par slikto.

5. Vēlme izpatikt citiem

Teikt “nē” ir ārkārtīgi grūti tiem, kam ir svarīgs citu viedoklis. Ja Tu pati sev patīc, kāda gan tad ir nozīme tam, ko par Tevi domā citi?

thegrindstone.com

Foto avots: http://thegrindstone.com

Kādēļ mācēt teikt “nē” ir tik svarīgi

1. Tu pati esi sava laika un darbu pārvaldniece. Tu pati vari izvēlēties, kad un ko darīt.

2. Sakot “nē” Tu izturies ar cieņu pret sevi un pārējiem. Darīt kaut ko negribot, ir necienīt.

3. Tu izvairies no stresa, ko radi pati sev tad, kad neproti atteikt.

4. Iemācoties pateikt “nē”, Tu paaugstini savu pašnovērtējumu.

5. Tu nostiprini savas attiecības ar citiem, viņi sāk vairāk ar Tevi rēķināties un viņiem pret Tevi izveidojas respektējošāka attieksme.

Kā iemācīties pateikt “nē”

1. Trenējies katru dienu

Protams, pamosties vienā dienā un nolemt – viss, ar šodienu es mācēšu teikt “nē”, nav iespējams. Tas jāsāk pamazām. Atrodi sev nesvarīgākas lietas un sāc trenēties – saki tām “nē”. Teikt “nē” ir prasme, ko var iemācīties. Novēro sevi, kā pēc tam jūties un vai notika tas ļaunais scenārijs, kas iepriekš bija Tavā galvā.

2. Tiec skaidrībā, kāds ir Tavs mērķis

Nodefinē priekš sevis, kāds ir Tavs ilgtermiņa mērķis – piemēram, paaugstinājums darbā. Visam, kas ir saistīts ar šī mērķa sasniegšanu, saki “jā”, savukārt cilvēkiem un notikumiem, kas Tevi attālina no Tava mērķa, atsaki. Ja būsi apjukusi par to, ko pati vēlies, pateikt “nē” būs daudz grūtāk un citi to izmantos savā labā.

3. Izvēlies savu tehniku

No visiem komunikācijas veidiem izvēlies tādu, kurā Tu jūties drošākā. Ja Tev ir grūti atteikt aci pret aci, zvani, sūti sms, raksti draugos vēstuli vai jebkā citādāk.

4. Neattaisnojies un nepaskaidro sevi

Pirmkārt, Tev ir jāsaprot, ka atteikums un piekrišana ir vienlīdzīgi – viena darbība nav sliktā un otra labā. Maini pati savas emocijas pret “nē” atbildi – tā ir tikpat normāla, kā jebkura cita atbilde. Otrkārt, Tev nevienam nav jātaisnojas, kāpēc Tu atsaki. Salīdzināšanai divas atbildes:

– “Jā, es ļoti labprāt gribētu ar Tevi rīt tikties, bet diemžēl man šī diena jau ir aizplānota.”

– “Es rīt gribēju iztīrīt māju, tādēļ būšu pārāk aizņemta, lai ar Tevi tiktos.”

Pirmajā atbildē Tavs atteikums ir ar pozitīvu noskaņu, jo ietver vārdu “jā” un Tu nemini konkrētus iemeslus. Otrajā atbildē Tu pasaki, ka kaut kas cits ir svarīgāks par tikšanos. Tas rada negatīvu pieskaņu.

5. Piedāvā alternatīvu 

Viens no manevriem, kā pateikt “nē”, bet nesarūgtināt citus, ir piedāvāt viņiem kādu citu iespēju tā vietā, kuru Tu atsaki.

6. Kļūsti nepieejamāka

Tas nozīmē, ka ciešu kontaktu uzturi tikai ar tiem, kuri Tev patiešām ir svarīgi. Ja būsi visur un darīsi visu, teikt “nē” būs pavisam grūti.

7. Sagatavojies atteikt

Kad Tev ir kādas nopietnākas pārrunas, kur pateikt “nē” ir īpaši atbildīgi, pirms tam sagatavojies. Tu vari vai nu uzrakstīt savu runu vai arī pie spoguļa patrenēties to pateikt skaļi. Šāda rīcība Tevi sagatavos īstajam notikumam, un Tev būs arī iespēja ieraudzīt savu sakāmo no malas.

Idejas, kā gudri pateikt “nē”

Es šo reizi izlaidīšu.

Es nevēlos pateikt “jā” un tad radīt Tevī vilšanos par paveikto.

Šobrīd “nē”, bet mēs pie šīs tēmas varam atgriezties vēlāk. 

Šī īsti nav mana lieta, Tev jāatrod kāds cits, kas tam ir vairāk piemērots.

Diemžēl šoreiz netieku, bet noteikti man piedāvā atkal nākamreiz.

Ņem droši laukā mani no sava saraksta, es jau tagad zinu, ka nevarēšu pagūt.

Nerēķinies ar mani, es neesmu droša, ka varēšu.

Nemānīšu sevi un Tevi – es to patiešām nevaru pagūt izdarīt. 

Ja būtu citi apstākļi, es teiktu “jā”. 

Manuprāt, kāds cits to var paveikt labāk. Vai esi interesējies?

Kad Tu jau kuro reizi prasi tieši man to izdarīt, man rodas sajūta, ka Tu mani izmanto. 

Titulbildes avots: http://500px.com/photo/36887408

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.