Bruņinieku iela 75d, Rīga
Pirmdiena - Svētdiena: 10:00 - 20:00

Izstāde, kas aizkustina…

Dalies ar šo bloga rakstu!

Dodoties uz izstādi bijām iedomājušās to pavisam citādi, nu apmēram, kā pastaigu pa daudzkārt mazāku kuģa analogu, taču tā gluži nebija – tā vietā mūs sagaidīja daudz kas vairāk. Neskaitāmi eksponāti, filmas, kajīšu, gaiteņu, klāja un pat aisberga imitācijas un tam visam pa vidu neskaitāmi stāsti… Stāsti par leģendārā kuģa tapšanu, tā apkalpi, pasažieriem un traģisko nogrimšanu, stāsti, kas godīgi sakot, spēja aizkustināt līdz asarām acīs un kamolam kaklā.

Izstādes apmeklējuma laikā iejutos skolotājas Edvīnas Sīlijas Trautas ādā, kas laimīgā kārtā bija 706 izglābto vidū. Viņa devās apciemot savu gaidībās esošo māsu uz Ameriku. Patiesībā viņa bija iegādājusies biļeti reisam ar kuģi Okeānija, taču ogļraču streika dēļ tas tika atcelts un Edvīnu pārcēla uz Titāniku.  Viņai kā otrās klases pasažierei, biļete pretī gadsimta traģēdijai izmaksāja vairākus tūkstošus dolāru mūslaiku naudā. Beidzot nonākot uz sauszemes, viņas radi varēja priecāties, taču daudzi citi ostu pameta ar asarām acīs…

Žēl, ka bija jānotiek tādai traģēdijai, lai beidzot tiktu veikti grozījumi likumos par glābšanas laivām, darbinieku apmācībām un citiem drošības pasākumiem, kas diemžēl pat mūsdienās ne vienmēr spēj glābt… Izstādē, kas vienlaikus stāsta par jūrniecības augstāko sasniegumu un lielāko traģēdiju, iespējams izbaudīt visplašāko emociju gammu. Līdz ar pasažiera biļeti un iespaidiem, vismaz mēs paņēmām līdzi arī dziļas pārdomas…

Bet, ko nu par skumjo! Izstādē bija iespēja apskatīt un novērtēt kuģa klāju atšķirības, kajīšu un kafejnīcu iekārtojumu, slavenās trepes, gaiteņus ar dāmu parfīma smaržu, traukus un pat flīzes. Lai gan kuģis radīts pirms vairāk kā 100 gadiem, nespējām beigt apbrīnot tā gaumīgos izstrādajumus un piederumus!

Ak, jā un, protams, arī slavenās „Titānika” filmas stūrītis ar Keitas Vinsletas un Leonardo Di Kaprio tērpiem, kaklarotu Okeāna sirds un pat oriģinālo filmas scenāriju! Šķiet, it kā viņi patiešām būtu bijuši tur mums pretī!

Iespaidi un emocijas tik tiešām ir daudz un dažādas, un ir vērts veltīt savas 2 stundas vai vairāk, šīs leģendas izpētei, tāpēc noteikti iesakām izmantot iespēju un vēl šomēnes  to apmeklēt!

Tieši tāpēc esam arī sagatavojuši konkursu, kur viens laimīgais saņems ielūgumu divām personām uz Titānika izstādi!

Seko mums facebook un atbildi uz jautājumu, cik dziļi Atlantijas okeāna dzelmē atrodas Titānika vraks!?

Savu versiju sūti vēstulē mūsu facebook lapai https://www.facebook.com/blogsmia līdz 7.jūnija vakaram. Laimīgo uzvarētāju paziņosim 8. Jūnijā!

5 lietas izstādē Titanic The Exhibition, kas apmeklētājiem patīk visvairāk

Ieejas karte ar pasažiera vārdu

Katrs apmeklētājs ienākot izstādē, saņem īpašu iekāpšanas karti – tādu pašu, kādas kuģa pasažieriem tika izsniegtas tālajā 1912.gadā. Uz katras kartes ir stāsts par kādu cilvēku, kas atradās uz kuģa. Vienā no noslēguma galerijām, kas veltīta katastrofas upuru piemiņai, katrs var uz sienas atrast „sava” pasažiera vārdu un uzzināt tā likteni.

Foto uz Lielajām kāpnēm un priekšējā klāja

Lielās kāpnes bija pirmās klases pasažieru sabiedriskās dzīves centrs un iecienīta tikšanās vieta. Arī Džeimsa Kamerona slavenajā filmā un Džeka un Rozas attiecību stāstā tām ir īpaša loma. Tāpat kā kuģa priekšējam klājam, uz kura stāvot Džeks mācīja Rozai izjust brīvības smaržu un iztēloties, ka viņa lido. Uz abām šīm vietām izstādes apmeklētāji var nofotografēties un izstādes beigās saņemt skaisti ierāmētu foto.

Specefekti

Katrā no izstādes galerijām ir īpaša aura, kas panākta ar skaņu, gaismu un pat aromātu. Tas viss aizved izstādes apmeklētājus senā pagātnē un liek spilgti izjust gan pacilāto gaisotni, kas valdīja izbraukšanas dienā Sauthemptonas ostā, gan nepārspējamo greznību kuģa pirmajā klasē un vienkāršību trešās klases kajītēs, gan apbrīnojami skaisto nakti un svaigo gaisu, gan traģiskos 15.aprīļa nakts notikumus. Greznajos pirmās klases gaiteņos virmo smalks parfīms, tikmēr trešās klases vienkāršajā kajītē var sajust tīrīšanas līdzekļu un mitruma aromātu, bet uz promenādes klāja –  jūras svaigo gaisu.

Ledusaukstais aisbergs

Pieskarties ar roku aisbergam un sajust, cik auksts tajā naktī bija ūdens – tas ir viens no stindzinošākajiem izstādes apmeklējuma brīžiem. Kopā ar citiem šīs galerijas eksponātiem un stāstiem par notikumu secību liktenīgajā naktī, tas rada spilgtu sajūtu par notikumiem, kas Titāniku no virsotnes nogremdēja dzelmē.

Filmas un zinātnes istabas

Divas noslēdzošās izstādes galerijas veltītas notikumiem pēc kuģa bojāejas. Kamēr meitenes sajūsminās par Keitas Vinsletas un Leonardo Di Kaprio tērpiem un leģendāro Okeāna Sirdi, puiši ar interesi pēta galeriju, kas veltīta Titānika vraka izpētei. Viens no eksponātiem tajā – krūzīte, kas no vidēja izmēra tējas krūzes ekspedīcijas laikā dzelmē milzīgā ūdens spiediena dēļ saspiesta līdz miniatūram izmēram. Tas ir tikai viens no artefaktiem, kas ļauj novērtēt, cik dziļi okeānā atrodas leģendārā Titānika paliekas un cik sarežģīta ir to izpēte.

Izstāde Rīgā būs apskatāma vēl vienu mēnesi, vairāk informācijas – www.titanic.lv, izstādes lapā Facebook un Draugiem.lv.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.