Bruņinieku iela 75d, Rīga
Pirmdiena - Svētdiena: 10:00 - 20:00

Haskiju parka saimnieces – Ilzes Dombrovskas un Gundegas Pumpures stāsts.

Dalies ar šo bloga rakstu!

Interviju sagatavoja: Zanda Pilāte

Manuprāt ir viena lieta, kura cilvēkiem būtu jāsaprot jau sen. Ir jāsaprot tas, ka suns ir indivīds, suns ir draugs, suns ir ģimene. Tas ir jāmīl, jākopj, par to ir jauzņemas atbildība, jārūpējas, jo sunim ir sirds, prāts un jūtas.

Šoreiz stāsts par haskijiem, par veselu parku ar haskijiem. Stāsts par to, kā viens suns var mainīt cilvēka dzīvi. Stāsts par to, kā cilvēks dēļ suņa ir uzcēlis māju. Par cilvēkiem, kuri pielāgojas suņiem un saprot, ko nozīmē uzņemties atbildību par 12 haskijiem.

Haskiju parka “Pie Vulfas Kundzes” saimnieces Ilze Dombrovska un Gundega Pumpure cilvēkus iepazīstina un izglīto par šīs šķirnes sarežģīto raksturu. Haskiju parkā ir iespēja ar suņiem iepazīties un doties kopīgos piedzīvojumos. Šeit organizē dzimšanas dienas ballītes, gaida ciemos ģimenes, draugu kompānijas un ļauj viesiem piedzīvot aizraujošo kamanu suņu sportu. Šis sporta veids ir kļuvis par lielu kaislību gan haskiju parka saimniecēm, gan viņu haskijiem. No parka varēsi doties mājās siltās suņu vilnas zeķēs  un ar gardu pašceptu maizes klaipu.

Tiekamies haskiju parkā “Pie Vulfas kundzes”!

Šobrīd parks ir slēgts sakarā ar esošo situāciju valstī un cer vērt durvis vaļā marta vidū.

Pastāstiet par Vulfas kundzi, Jūsu pirmo haskiju. Kā Jūsu ceļi krustojās? Kas pamudināja Jūs iegādāties haskija šķirnes suni? Vai tas bija nejauši? Vai tas bija apzināts, kārtīgi apdomāts lēmums? Vai pētījāt haskija šķirnes suņu sugas īpatnības un vajadzības, pirms Vulfas kundze ienāca Jūsu dzīvē?

Mēs esam tipisks piemērs, kad cilvēks iegādājas suni, neizzinot smalki konkrētās šķirnes īpatnības. Bet esam arī piemērs, kad suns tev iemāca, kas viņš īsti ir par zvēru un atver tev durvis uz pavisam jaunu pasauli. Pateicoties Vulfai, mūsu dzīve ir mainījusies par 100%. Mēs pielāgojāmies viņai, nevis likām viņai pielāgoties mums.

Kā mēs iegādājāmies savu pirmo haskiju? Tas ir stāsts par sapņiem un ledusskapi. To vienmēr stāstām saviem viesiem, un vēlamies arī viņus iedvesmot ļauties īstenot sapņus. Pilno stāsta versiju atstāsim reizei, kad ciemosieties klātienē.

Kāda ir suņa sirds? Kā mainījās Jūsu dzīve un emocionālais stāvoklis, kad suns ienāca Jūsu dzīvē?

Mēs vienmēr uzskatījām, ka Vulfa ir kaut kas vairāk par suni. Viņa bija ļoti neatkarīga, dzīvoja pati savu dzīvi. Bet, kad runājām ar viņu, šķita, ka viņa visu saprot. Viņai vajadzēja būt tikai blakus. Un ar to bija izteikts viss. Bet galvenais paldies Vulfai, ka palīdzēja mums uzzināt, kas tad īsti ir Sibīrijas haskijs un atklāt aizraujošo kamanu suņu sporta pasauli!

Kas slēpjas aiz haskija zilajām acīm? Kāds Jūsuprāt ir iemesls tam, ka bieži nākas redzēt pamestus haskijus?

Sāksim ar stereotipu laušanu, ka haskijs nav tikai ar zilām acīm. Arī mūsu klientu vidū gadās, kad cilvēks ir pārsteigts: kā, vai tad tas ar brūnām acīm arī ir haskijs? Diemžēl zilās acis ir šīs šķirnes nelaime, jo cilvēki bieži vien haskiju iegādājas tikai zilo acu dēļ. Bet aiz tām slēpjas darba suns. Un tā darbs ir vilkt kamanas. Tas ģenētiski šai šķirnei ir ielikts pirms daudziem, daudziem gadiem. Tas nozīmē, ka haskijs attiecīgi jānodarbina fiziski, lai tas mazāk muktu prom un sastrādātu kādas blēņas. Bet diemžēl tas mūk prom, neklausa saimnieku, nokož kaimiņa kaķus, mazākus suņus, vistas, trušus. Un tas ir iemesls, kāpēc šie skaistuļi nonāk patversmēs, tos atdod citiem saimniekiem vai pamet mežā.

Kādēļ suns bēg prom no mājām?

Droši vien nav vienas pareizas atbildes. Mūsu versija ir šāda: agrāk čukčas Sibīrijā, kas radīja šo šķirni, izmantoja suņus sniega sezonā, lai pārvietotos. Vasarā suņi netika nodarbināti, viņi tos laida vaļā, lai skrien, kur acis rāda. Un tā veidojies šis klaiņošanas instinkts un nepieķeršanās vienam saimniekam un vienai mājai. Kad uznāca sniegs, haskijs varēja aiziet uz citu sētu, kur kāds cits to atkal iejūdza, brauca ar kamanām, baroja. Haskijs ir klejotājs un piedzīvojumu meklētājs. Tāpēc mēs mūsdienu haskiju saimniekiem iesakām iejūgt savu mīluli un doties piedzīvojumos kopā. Un tām nav obligāti jābūt kamanām. Sportot un aktīvi pavadīt laiku var arī ar vienu haskiju.

Vai Jūs ieteiktu iegādāties haskiju? Ar ko ir jārēķinās haskiju topošajiem samniekiem? Kuras ir tās lietas, kas būs jānodrošina, lai haskijs būtu laimīgs, labi aprūpēts suns.

Vienmēr pirmā atbilde ir: NĒ. Ja vien jūs neesat gatavs pilnībā mainīt savu dzīvi. Haskijam jānodrošina regulāras fiziskas aktivitātes, nepietiks ar 20 minūšu pastaigu no rīta un vakarā. Mūsu aicinājums: lai šīs šķirnes suņi nepārvēršas par dīvāna suņiem. Nezaudēsim to raksturīgās iezīmes: neatkarību, darba sparu, izturību, vēlmi doties piedzīvojumos. Iegādājoties haskiju, neaizmirstiet, ka neesat iegādājušies vācu aitu suni, kurš jums sekos uz katra soļa un izpildīs katru jūsu vēlēšanos. Nelauziet haskija raksturu, pamainiet savējo!

Ko Jūs domājat par haskija un vispār lielo suņu turēšanu dzīvoklī?

Mēs pārvācāmies no dzīvokļa uz Pierīgas teritoriju un uzcēlām māju, pateicoties Vulfai. Bet tas nav tik viennozīmīgi. Ja esat fiziski aktīvs, sportojat kopā ar suni, veltāt tam daudz laika un esat gatavs sadzīvot, ka suņa splavas būs visur, tad kāpēc nē. Suns tik un tā lielu dienas daļu pavada guļot (ja vien ir fiziski nodarbināts). Nepietiks, ka haskijs dzīvos privātmājas pagalmā, kur nevarēsiet nodrošināt, lai tas nemūk prom.

Kā Jūs no viena haskija izaugāt par veselu sporta komandu? Cik haskiji Jums šobrīd ir? Cik sarežģīts ir kamanu suņu sports? Vai suņi ir īpaši jāapmāca, vai tas ir haskiju instinkts vilkt kamanas? Kā tiek izvēlēts pajūga vadītājs?

Šobrīd mums mājās ir 12 haskiji. Sākām ar tā sauktajiem izstāžu līnijas haskijiem, un esam nonākuši līdz darba līnijas haskijiem, kas nav tik pūkaini un dūšīgi, bet krietni izturīgāki par tā sauktajiem pūku dupšiem haskijiem. Pamata sporta komanda mums ir darba līnijas haskiji, izstāžu līnijas haskiji jau ir pensionāri, ar tiem dodamies tikai garās pastaigās un pārgājienos, tie kamanas vairs nevelk.

Kamanu suņu sports ir ļoti aizraujošs. Esam ļoti pateicīgi saviem suņiem, ka viņi mūs ir aizveduši pie dabas. Tos saullēktus, saulrietus, miglas rītus, viršu pļavas, ko mēs redzam, bez suņiem noteikti neredzētu. Mums piemīt tas pats aizrautības gars, kas mūsu haskijiem, kad gribas ātrāk uzzināt, kas ir aiz nākamā līkuma. Pajūga vadītājs mūsu mājās ir Ilze Dombrovska. Šī ir viņas kaislība, dzīvesveids. Pajūga vadītāju neizvēlas. Cilvēks par tādu kļūst, kad viņa dzīves mērķis ir doties piedzīvojumos ar saviem suņiem.

Vai varat pastāstīt par kamanu suņu sportu sacensībām? Ko tas Jums un Jūsu suņiem nozīmē? Kādus apbalvojumus un uzvaras esat ieguvuši?

Ļoti plaša tēma, jo 16 gadu laikā ir pieredzēts ļoti daudz kas. Kausu un medaļu mājās ir ļoti daudz, bet galvenais atklājums bija pirms kādiem sešiem gadiem, kad pa īstam atklājām haskiju būtību – haskijs ir gargabalnieks. Pirms tam Ilze startēja daudzās sprinta sacensībās (ar labiem un augstiem rezultātiem), bet, kad atklāj, ka tavs suns fiziski sāk atvērties tikai pēc 15 kilometriem, tad saproti, ka jāmaina viss treniņu grafiks un ir jau pavisam citi sacensību mērķi. Latvijā un daudzviet Eiropā notiek sprinta sacensības kamanu suņu sportā. Tām pagaidām esam likuši punktu. Ilzes izaicinājums ir vidējās distances, kas nozīmē vismaz 40 kilometru skrējiens dienā. Šādas sacensības pārsvarā notiek ziemas apstākļos un vietās, kur ir pietiekami daudz sniega. Tāpēc par treniņu sezonas un sacensību vietu esam izraudzījušies Zviedriju, kur ir tik lieli plašumi un tik daudz sniega, ka atliek tikai skriet un skriet.

Kas sagaida apmeklētāju haskiju parkā “Vulfas kundze”? Kāda ir šīs vietas misija?

Mūsu misija ir izglītot sabiedrību par šo skaisto, bet sarežģīto šķirni. Rādām suņus, stāstām par viņu raksturiem. Mūsu viesiem ir iespēja nonākt vietā, kur brīžam ir sajūta, ka apstājas laiks. Jums pazūd visa ikdiena, pārdzīvojumi, šaubas, bailes. Jūs nokļūstat meditatīvā vietā haskiju ielenkumā. Jums ir iespēja uz brīdi aizmukt no tās puspatiesības, kas ir tur, ārā. Suns neizliekas, tas ir atvērts un vienkāršs. Un jūs vienkārši esat. Kopā ar viņiem.

Aktīvajiem haskiju parka apmeklētājiem pēc meditatīvās iepazīšanās ar suņiem piedāvājam iziet pastaigā mūsu skaistajā priežu mežā. Piedāvājam arī garākus pārgājienus (pēc klienta vēlmēm).

Ir daudz stāstu par mūsu piedzīvojumiem ar suņiem, par mūsu kaislību. Un ar pārliecību varu teikt, ka iedvesmojam cilvēkus atrast savu aizraušanos.

Un citi brauc ciemos pie mums maizes dēļ. Jo cienājam ar savu pašcepto maizi, kas dažiem raisa atkarību, un viņi kļūst par pastāvīgajiem maizes pircējiem.

Vai cilvēkam vajag suni un kādēļ cilvēkam vajag suni?

Te nav viennozīmīgas atbildes. Pats galvenais, lai nav tā, ka jūs paņemat suni, jo jums kāds to piedāvā. Tai ir jābūt jūsu apzinātai izvēlei, rēķinoties, cik daudz laika un naudas prasīs dzīvnieks.

4 comments

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.