Bruņinieku iela 75d, Rīga
Pirmdiena - Svētdiena: 10:00 - 20:00

Daži kilogrami mīlestības – mopsis

Dalies ar šo bloga rakstu!

 

Ir dažādu šķirņu suņi, kaķi, peles, putni vai citi mājdzīvnieki, kuri atšķirīgi klasificējas, kuriem ir savas specifiskas īpašības, tai skaitā raksturs. Taču, tāpat, kā cilvēkus mentalitāte, dzīvniekus izcelsme neieliek stingra rakstura kategorijā. Katrs mūsu mīlulis ir individualitāte.

Padalies ar rakstu par savu mājas mīluli arī tu, rakstot info@mia.lv

Mopsis

Kad esi tā vakarā ieritinājies pledā un ir iestājies „vairs nekā nedarīšanas laiks”, tad var kaut ko knibināties vai lasīt, bet pilnu omulību nevar vairs iedomāties bez maza kamoliņa krākuļošanas sev blakus.

Pika ir mopšu meitene, kolorīta personība, kura par kompanjonu kļuva šīs šķirnes rakstura pēc. Izvēloties mājdzīvnieku,  bija jāņem vērā vairāki aspekti: īrēts, ne pārāk plašs dzīvoklis, darbs mājās, režīms, arī gulēšanas – kā sanāk. Tātad suns, kurš ir ne pārāk liels, nav trokšņains,  inteliģents, pacietīgs un neizraisa problēmas cilvēkiem, kuriem varētu izrādīties alerģija pret dzīvnieku spalvām.

Pielāgošanās

Tas nu ir tas jebkura cilvēka sapnis, ka te kāds viņam pielāgojas it visā. Ar mopša ienākšanu cilvēka dzīvē nekas paradumos īsti nav jāmaina. Izņemot pozitīvo – daudz pastaigu un daudz, daudz mīlestības. Nav nekādas pīkstēšanas, riešanas, ja saimnieks guļ kaut visu dienu, mopsis arī guļ, ja saimnieks strādā, mopsis arī guļ :)

Disciplīna

Es pat to nesauktu par disciplīnu, bet pašsaprotamu, adekvāta suņa rīcību. Ja man jautā, vai es viņu dresēju, ka viņa visu saprot?.. Nē, taču. Viss notiek darbībā un sarunās. Kā ar jebkuru radību, kura dzird. Vienkārši vajag pieņemt to, ka suņi ir apķērīgi. Un gudri. Visi. Mopši tai skaitā. Ja es strādāju, viņa ir klusa, kā pelīte. Ja uz cilvēkiem riet nedrīkst, tad nedrīkst, ja uz nesaprotamiem trokšņiem un priekšmetiem drīkst, tad drīkst. Ja vajag sēdēt, tad jāsēž, ja jāgaida tad gaidi, ja jāsasveicinās, tad jādod „pieci”! Kārtību pieprasīs arī no saimnieka: ienāc mājās, noliec visu savā vietā: gan apavus, gan somu, gan mēteli.  Sunim, ja mēs negatavojam to izstādēm, vajag zināt  tikai dažas jums savstarpēji saprotamas komandas komunikācijai, lai saprastos, netraucētu apkārtējiem un nenodarītu sev pāri.

Aktivitāte

 

Kaut kur dzirdēts uzskats, ka mopši ir pensionāru suņi. Īstā šķirne, kas piemērota gulēšanai saimniekam uz kājām pie kamīna. Arī, jā. Kā jau minēju, vienreizēja pielāgošanās. Mopsis būs laimīgs arī, ja tu viņu tikai izvedīsi ārā nokārtoties un tūlīt atpakaļ mājās. Jo viņš bezgalīgi mīl savu saimnieku, un viss, ko viņš dara, protams, ir labi. Tas atkarīgs no saimnieka. Mopši ir atšķirīgi ne tikai ar krāsu, augumu, niansēm izskatā, bet arī aktivitātēs. Citu ārā var dabūt ar lielu pierunāšanu, īpaši komunicēt negrib, sapņo tik atgriezties atpakaļ savā komforta zonā. Un ir pretēji – hiperaktīvi un pat varonīgi mopši, kuri jātur pavadā, lai neiesaistītos konfliktā ar lielo šķirņu suņiem.

Mopša komiskais izskats jau liecina, ka viņi ir jautri un humorīgi. Isā kakla un apaļās formas pēc liekas, ka viņi ir tādi tusnīši, kuriem tik vajag ēst un gulēt. Taču nē. Ja būs kompānija un aktivitātes, mopsis var negulēt visu dienu. Un lec arī, ja vajag, kā zaķis, ne tikai ļepato. Arī suņu laukumā var pārskriet pāri visām barjerām, kā bulta.  Ja grib. Ja negrib, tad apaļās acis vēsta: Tu kaut ko man nesaprotamu te saki…

Temperaments ir atkarīgs no iedzimtības, audzināšanas, komunikācijas un dzimuma. Meitenes ir komunikablākas, puiši intravertāki.

Kā ikvienam sunim, arī mopsim patīk socializēties ar citiem suņiem, bērniem un pieaugušajiem, kā arī  izbaudīt (izošņāt) dažādas vietas, skaņas. Mopši ir tāda īpaša ošņātāju suga. Viņš savu degunu no zemes varētu neatraut stundām, ja vien reizēm kas nepārtrauktu šo īpaši interesanto nodarbi. Taču visbiežāk to nespēj pārtraukt nekas.

Kopšana

Nav nekas sarežģītāks, kā jebkuram sunim. Ausis, zobi jātīra, nagi jāgriež visiem. Un jāiztīra deguna kroka, kas aizņem pāris sekundes, paņem salveti vai vates tamponu un izslauki sviedrus vai netīrumus, kas pa dienu sakrājušies, rūpīgi izsusini arī pēc mazgāšanas.

Spalva mopsim ir īsa, gluda, glāstot zīdaina, bet tanī pat laikā gana asa, tā ne vienkārši pielīp pie apģērba vai mēbelēm, bet ieduras tā, ka gandrīz vai ar pinceti jātīra. Līdz gada vecumam īpašu problēmu nav. Toties divreiz gadā, mainoties apspalvojumam, tā ir visur un daudz. Jāaizmirst par trikotāžas apģērbu un citām lietām, ko īpaši grūti iztīrīt.

Ēdināšana

        

          Alerģija lielākoties pret vistas gaļu. Lai arī daudzi vetārsti, pat audzētavu īpašnieki iesaka atsevišķu kompāniju barību uz vistas gaļas bāzes, visbiežāk rezultāts ir pumpas. Mopšu saimnieki iziet garu ceļu, kamēr pēc ilgiem meklējumiem beidzot atrod to īsto. Tas var būt jērs vai zivs. Ar tītara gaļu, lai cik tas varbūt būtu veselīgi, jābūt uzmanīgiem,var būt šķidrs vēders. Niezi var izraisīt arī gatavie nopērkamie našķīši, kā arī dārzeņi sarkanā krāsā. Pikai, piemēram, garšo puķkāposti, Briseles kāposti, brokoļi. Uzturu vajag bagātināt ar kalciju, vitamīniem, minerālvielām. Pieauguši mopši vidēji pēc visiem standartiem sver līdz 8 kg. Bet, kā jau minēju, nav noteikta izmēra mopša. Ir gan drukna auguma, gan arī tādi diezgan mazi kamoliņi. Tāpēc normāls, nepārbarota mopša svars mēdz būt arī 10 kilogrami. Pārbarot mopsi ir viegli. Skatiens, pat ne lūdzošs, jo suns ir ar savu pašcieņu. Drīzāk uzstājīgs un pārmetošs: bet man??? Tā, kā vēl viens pluss paša figūrai: retāk virināsiet ledusskapi.

Slimības

Mopši ir alerģiski. Runājot par to pašu kažociņu, drošības pēc jāiegādājas šampūns, kas domāts alerģiskiem suņiem. Mazgāt ne biežāk, kā 1 x mēnesī.

Jebkas, protams, ir individuāls, atsevišķos gadījumos, atkarībā no iedzimtības, var  būt problēmas ar gan ar acu āboliem, gan sakodienu, elpošanas traucējumi, kā arī mopšu liekais svars var ietekmēt kāju veselību.

 

Karstums

Mopši nepanes karstumu. Pārkarstot var  būt  letālas sekas! Vienmēr vasarā jārūpējas, lai dzīvnieks atrastos ēnā. Vienmēr jābūt pieejamam ūdenim ne tikai, lai remdētu slāpes, bet vajadzības gadījumā suni varētu atvēsināt. Zoo veikalos ir nopērkamas aukstuma sedziņas, kas zināmu laiku uztur zemāku atmosfēras temperatūru. Tāda sedziņa noder arī ziemā, kad nākas atrasties pārkurinātās telpās.

Bet kopumā…

Mopsis ir pieticīgs, līdzsvarots, sirsnīgs, ziņkārīgs un pakļāvīgs, draudzējas ar ikvienu, kurš labprāt viņu paauklēs vai spēlēsies. Patīk bērni, bet vēl vairāk patīk viņu skaistās, pūkainās mantas. Mop­ši ir se­na un diž­cil­tī­ga su­ņu šķir­ne, audzēta kā kompanjoni. Tas mīluļa vietu šodien ieņēmis daudzās ģimenēs, un tur ar mopsi noteikti vienmēr ir „pilna māja”. Viņa urkšķēšana, krākuļošana un komiskā krākšana allaž aizpilda visas telpas. Un rītos, kad šie zīdainie kilogrami tev uzrāpjas virsū, saliek ķepiņas uz nenogurdināmi raugās tevī tādām visu izsakošām, mīlestības pilnām acīm, tu tīri fiziski un ar sirdi sajūti, kāds mīlestībai ir svars.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.