Kas ir cukurs
Izšķir 3 vienkāršos cukurus: dekstroze, fruktoze un glikoze. No tiem kaitīgākā ir tieši fruktoze, par ko arī ir visa šī raksta stāsts. Laiks, kad cukuru ieguva tikai no cukurniedrēm un cukurbietēm, ir pagājis. Mūsdienās laboratorijās rada dažādus ķīmiskus savienojumus, kas izmaksu ziņā ir lēti, bet ir vēl daudz kaitīgāki, jo tajos fruktozes līmenis sasniedz līdz pat 99%. Salīdzinājumā mums pazīstamajā baltajā cukurā, fruktoze sastāda tikai 50%. Viens no plašāk izplatītajiem ir augstās fruktozes kukurūzas sīrups jeb AFKS, bet bieži izmanto arī agaves sīrupu un kristalīnu fruktozi. Cilvēki neatpazīst šos ķīmiskos nosaukumus, kas norādīti produktu sastāvā, un droši lieto, neko ļaunu nenojauzdami. Absolūti nekas neierobežo to izmantošanu valstiskā līmenī.
Kādēļ fruktoze ir inde
Pirmkārt, fruktoze neizbēgami noved pie aptaukošanās, jo fruktoze = tauki. Tā bloķē apetīti regulējošo hormonu un no tās nerodas sāta sajūta, kā tas ar mums notiek, kad uzņemam jebkuru citu ēdienu. Fruktoze ir no visiem visvairāk lipofīlais (savienojas ar taukiem) ogļhidrāts. Tā izraisa metabolo sindromu, kas veicina tieši vidukļa aptaukošanos. Šis cukurs, līdzīgi kā narkotikas un alkohols, darbojas uz baudas centru, tādēļ mēs izjūtam atkarīgas tieksmes pēc kārtējās šokolādītes. Otrkārt, fruktoze veicina 2. tipa cukura diabētu. Pēc fruktozes uzņemšanas, aizkuņģa dziedzeris atrodas stresa stāvoklī un izdala vairāk insulīnu, kā nepieciešams. Treškārt, fruktoze paaugstina asinsspiedienu. Pēc fruktozes uzņemšanas veidojas urīnskābe, kas bloķē enzīmu, kurš ir atbildīgs par asinsspiediena regulēšanu. Šie trīs ir gana būtiski kaitējumi, ko mūsu organismam nodara cukurs, bet kopumā kaitējum saraksts ir ļoti garš.
Foto avots: http://theactivetimes.com
Kur dzīvo fruktoze
Visizplatītākais veids, kā mēs varam uzņemt fruktozi lielos daudzumos un paši nemaz to nemaz neapjaust, ir saldinātie dzērieni. Ieskats 8 populārākajos:
Iesala dzēriens “Veselība” 1,5l satur 96 cukura graudus (205 g cukurs),
“Gutta” saldais apelsīnu nektārs 2l satur 112 cukura graudus (240 g cukurs),
“Coca Cola” 2l satur 99 cukura graudus (212 g cukurs),
“Sprite” 2l satur 97 cukura graudus (208 g cukurs),
“Fanta” 2l satur 86 cukura graudus (184 g cukurs),
“Schweppes” 1,5l satur 65 cukura graudus (138 g cukurs),
“Cido” ledus tēja satur 1,5l 63 cukura graudus (135 g cukurs),
“Iļģuciema kvass” satur 1,5l 58 cukura graudus (124 g cukurs).
Avots: http://neogeo.lv
Cukura daudzums šajos dzērienos ir prātam neaptverams!
Diemžēl arī augļi satur daudz fruktozi un ar tiem nevajadzētu aizrauties. Mazliet fruktozes iedarbību augļos mazina fakts, ka tajos ir arī šķiedrvielas. Augļi, kuros fruktoze ir salīdzinoši maz: kivi, mellenes, avenes, greipfrūts, savukārt visvairāk fruktozi satur: vīnogas, āboli, bumbieri, mango, ķirši un banāni. Uzmanīgi vajadzētu patērēt arī augļu sulas, jo viena glāze var saturēt līdz pat 10 karotēm cukuru. Arī žāvētie augļi ir pilni ar fruktozi.
Īpaši ir jāuzmanās no produktiem, kuros ir pazemināts tauku saturs. Tas ir tikai mārketinga triks! Patiesībā no šiem produktiem ir iespējams tieši vēl vairāk pieņemties svarā, jo tas tauku daudzums, kas šiem produktiem ir noņemts, tiek aizstāts ar cukuru.
Citi produkti, kas satur daudz cukuru: protams, visi saldumi un konditorejas izstrādājumi (ne tikai kūkas, bet arī maize), dažādas jau gatavās nopērkamās mērces, it īpaši tomātu mērce, dažādi sīrupi, konservēti produkti, brokastu pārslas, arī pie mums tik iecienītais medus, omītes zaptes un citi produkti.
Foto avots: http://cathe.com
Kā atmest cukura lietošanu
Latvijā, protams, par šo tēmu salīdzinoši ir maz informācijas, bet Amerikā cilvēki ir nopietni sarosījušies. Iesaku apmeklēt Sāras Vilsones lapu – http://www.iquitsugar.com/, kurā viņa atklāj savu un citu pieredzi, kā atmest cukura lietošanu. Viņa arī ir izveidojusi 8 nedēļu cukura atmešanas programmu un piedāvā dažādas tam atbilstošas receptes.
Cukuru var aizstāt ar stēviju, kas neatstāj graujošu ietekmi uz mūsu organismiem. Par tās ietekmi vari izlasīt šeit. Saprātīgās devās var arī lietot niedru cukuru un medu.
Izvairies no jebkādu mākslīgo saldinātāju lietošanas, jo daudzi no tiem ir tiešām indīgi, piemēram, aspartāms, par kura ietekmi vari izlasīt šeit. Slāpju remdēšanai vienmēr izvēlies ūdeni vai tēju. Ierobežo pārējos fruktozi saturošus produktus. Organisms ir adekvāti spējīgs dienā pārstrādāt 2 mazus augļus – tā ka no tiem nav jāatsakās vispār, bet jālieto samērīgi.
Ievies savā dzīvē fiziskās aktivitātes! Tās ir izcils prettrieciens fruktozes izraisītajām sekām – Tu samazināsi gan metaboliskos procesus oragnismā, gan arī noregulēsi ēstgribu un uzveiksi 2. tipa cukura diabētu.
Foto avots: http://womansday.com
Secinājumi par cukuru
Tas, kā pārstrādājas ēdiens mūsu organismā, kā tas pārtop enerģijā un taukos, tūkstošu gadu gaitā nav mainījies. Bet tas, cik daudz mēs uzņemam cukuru, tieši pēdējos gados ir mainījies radikāli. Ļoti nepieciešamas ir diskusijas sabiedrībā par to, ko cukurs mums nodara. Mēs nevaram piespiest uzņēmumus sākt izmantot viņu produktos veselīgākas sastāvdaļas, bet mēs varam atteikties pirkt viņu produktus. Ja būtiski kritīsies pārdošanas rādītāji, varbūt uzņēmumiem tas liks domāt, ka kaut kas ir jāmaina.
Galvenokārt, ko mums vajadzētu iemācīties – ne tikai pašiem rūpēties par savu veselību, bet to audzināt arī mūsu bērnos. Sākot jau ar to, ka grūtniecības laikā uzņemt pēc iespējas mazāk fruktozi, lai bērnam pēc tam jau neveidotos jau iedzimta atkarība no cukura. Otrkārt, salauzt maldinošo reklāmu iespaidu, ko tās rada visapkārt – vilinošus, krāsainus un uzrunājošus produktus, ko bērni ļoti grib, bet iedzen viņus lēnā nāvē.
Tas, ko mēs domājam un tas, ko mēs iegādājamies veikalos, ir mūsu pašu rokās. Būsim gudri patērētāji!
Titulbildes avots: http://500px.com/photo/47430326