Kas ir aspartāms?

Aspartāms jeb E951 ir mākslīgais saldinātājs, kas tiek pievienots produktiem, uz kuriem liek uzrakstu “Bez cukura”. To lieto jau kopš 1974. gada. Aspartāms ir nesalīdzināmi saldāks un lētāks par cukuru, kas ražotāju acīs to padara par ideālu vielu, ko pievienot saviem ražojumiem.

02_photos_artificial_sweetener_in_coffee_260150023

Foto avots: http://all4women.co.za

Kādēļ aspartāms ir inde?

Aspartāms satur asparagīnskābi, fenilalanīnu un metanolu (metilspirtu). Kaitīgs no tiem ir trešais – metanols. Nonākot aknās, tas pārvēršas par indi. Toksiskās vielas izdalās pie augstākām temperatūrām (virs 30 grādiem pēc Celsija) un ilgstošas produktu glabāšanas. Lai gan Eiropā aspartāms ir oficiāli atzīts par drošu pārtikas piedevu, pētījumi liecina par ko citu – tas izraisa virkni organismam nelabvēlīgus bakusefektus. Tā kā mākslīgi sintezētā viela izraisa nervu šūnu bojājumus, tas veicina šādas saslimšanas un blakusefektus: vēzi, epilepsiju, multiplo sklerozi, atmiņas un dzirdes zudumus, agresivitāti, depresiju, bezmiegu, ilgstošas galvassāpes, vairogdziedzera slimības, dažādas lēkmes un citus.

Aspartāma paradokss

Lielākais paradokss, kas saistās ar aspartāma lietošanu, cilvēki iegādājas produktus “bez cukura” ar domu – rūpēties par savu veselību un ieturēt slaido līniju, bet tas, ko saņem pretī – saindētu ēdienu. Izrādās, aspartāms nevis palīdz notievēt, bet rosina apetīti un rada izsalkuma sajūtu, kas savukārt liek mums apēst vairāk. Tikpat liels paradokss ir saistīts ar košļājamām gumijām. Lai gan tās bez aspartāma satur vēl citas kaitīgas vielas, ražotāji to reklamē kā produktu, ar ko paust rūpes par savu veselību – balti mirdzoši un veseli zobi, svaiga elpa, pašapzinīga personība u.tml.

582da9894f862594bdc4c36b84f548ff

Foto avots: http://kipnews.org

Produkti, kas satur aspartāmu

Rūpīgi lasi etiķetes, jo aspartāmu satur liela daļa “bez cukura” produkti.

Diētiskā kola u.c. diētiskie sodas dzērieni.

Dažas aptiekās nopērkamās tabletes.

Gandrīz visas košļajamās gumijas, piemēram, “Orbit”, “Dirol” un citas.

Cukura aizstājēji, kā piemēram, “Canderel”, kā arī kafejnīcās uz galda noliktās cukura paciņas.

Kečups un dažādas mērces.

Enerģijas dzērieni, kā piemēram, “Red Bull”.

Tievēšanas līdzekļi.

Daži jogurti un brokastu pārslas.

Pēc lietošanas ieraduma, bīstamākās ir košļājamās gumijas. Eko un līdzīgos veikalos ir atrodamas samērā dārgas alternatīvas, bet ierastajos pārtikas veikalos nav  atrodamas košļājamās gumijas bez aspartāma, kādas ir ārzemēs, piemēram, Pur un Zapp. Atliek vien gaidīt, kad arī pie mums tādas parādīsies veikalu plauktos.