Bruņinieku iela 75d, Rīga
Pirmdiena - Svētdiena: 10:00 - 20:00

7 iemesli, kāpēc iet uz Eiropas Parlamenta vēlēšanām

Dalies ar šo bloga rakstu!

Kandidatiuzdelnas.lv iesaka

1. No mikimaušu līdz politiķu parlamentam, kas ietekmē 80% Latvijas likumdošanas

Kādreiz EP tiešām tika uztverts kā pļāpātava vai pensionāru klubiņš, kurā mierīgi aizvadīt vecumdienas. Ar lielu eiro skepsi apveltītā bijusī britu premjerministre Mārgareta Tečere savulaik Eiroparlamentu savulaik nodēvēja pat par mikimaušu parlamentu. Taču šie laiki ir pagājuši. Tagad šī institūcija ir spēcīgāka kā jebkad. 80% Latvijas likumdošanas ietekmē dažādas ES regulas un direktīvas, tātad – arī ikviena Latvijas iedzīvotāja dzīvi. Ir apkopoti 15 nozīmīgākie Eiroparlamenta balsojumi, kas palīdz saprast, par ko tas lemj. Balsojumi ir pieejami šeit. To vidū, piemēram, bija balsojums par bērnu kopšanas atvaļinājuma pagarināšanu visā ES, par kuru sarunas turpināsies arī pēc šī gada vēlēšanām.

Screen Shot 2014-05-20 at 09.25.45

Foto avots: http://www.cbsnews.com/

2. ES nav supervarone, bet tā ietekmē mūsu ikdienu

Latvijā ir tendence norobežoties no Eiropas Savienības, jo tā šķiet tālu no mums. Pat pirmsvēlēšanu laikā Eiroparlamenta deputātu kandidāti nespēj skaidri formulēt, ko īsti viņi darīs Briselē, jo Eiroparlaments un tā vēlēšanas vienkārši nav „seksīgs” temats, par ko runāt ar mūsu iedzīvotājiem. Tāpēc viņi runā par pabalstu vai pensiju palielināšanu, tomēr to nekādi neietekmē EP. Ko tad īsti tas ietekmē? Skaties šajā video:

3. ES rūpējas, lai zaļā dzīvesveida cienītāji var baudīt privilēģijas

ES teritorija ir viena no retajām vietām pasaulē, kur tās iedzīvotāji var justies daudz maz pasargāti no vides, pārtikas un kosmētikas kaitīguma. Vairāku gadu garumā ES tika lauzti šķēpi, līdz tika pieņemta REACH direktīva par ķīmisko produktu reģistrēšanu, izvērtēšanu, atļauju izsniegšanu un ierobežošanu, ierobežojot virkni ķimikāliju mūsu dzīvē. Tāpat ES veiksmes stāsts ir bioloģiskā lauksaimniecība, kas tuvāko gadu laikā saņems arvien lielāku finansiālu atbalstu. Tajā pašā laikā līdz 2019.gadam paredzēts par 80% samazināt plastmasas maisiņu lietošanu visā ES. Ko tas nozīmē mums? Lielākas izvēles iespējas lietot ekoloģiski tīru pārtiku un izdarīt atbildīgu izvēli pret vidi, sevi un citiem. Ja arī Tu esi par zaļu ES, ES bioloģiskās lauksaimniecības atpazīšanas zīme jeb sertifikāts ir šis!

EU_Organic_Logo_Colour_OuterLine_rgb

Foto avots: http://ec.europa.eu/agriculture/organic/downloads/logo/index_en.htm

4. EP lemj par datu drošību

Ja lasi šo blogu, droši vien esi aktīva interneta lietotāja. Tāpēc Tev jāzina, ka EP lemj arī par tādiem jautājumiem kā datu aizsardzību, drošību internetā un autortiesību ievērošanu. Iepriekšējā sasaukumā Eiroparlamenta deputāti noraidīja skandalozo ACTA līgumu, jo vairāki EP deputāti cēla trauksmi par datu aizsardzības, cilvēktiesību, atklātības un caurskatāmības aspektiem ACTA līgumā. EP sasaukums, kas tiks ievēlēts šī gada vēlēšanās, izskatīs jaunus noteikumus ar mērķi uzlabot privātumu internetā.

18kwti5ymtdg2jpg

Foto avots: http://gizmodo.com

5. ES un EP ir vieta, kur netieši tiek veidots Latvijas tēls

Vai esi kādreiz jutusies neērti par mūsu politiķu neveiklajiem izteikumiem starptautiskajā arēnā? It īpaši par svešvalodu zināšanām vai oratora spējām? Ja tā, tad Eiroparlamenta vēlēšanas ir iespēja izlemt, kuri no kandidātiem ir tiesīgi mūs pārstāvēt starptautiski, jo šis deputāts ir gluži kā Latvijas vēstnieks Eiropā, kurš rada priekšstatu par valsti un kultūru. Daudzi deputāti savās CVK deklarācijās nav uzskatījuši par svarīgu norādīt savas svešvalodu zināšanas, bet mēs taču vairs negribam piedzīvot “Nasing spešal” tipa izgāšanos, vai ne? Tāpēc ej uz vēlēšanām un balso par tiem, kas neliks vilties.

Screen Shot 2014-05-20 at 09.34.16

Foto avots: https://www.flickr.com/photos/ritch97x/

6. Tu esi EP deputātu darba devēja

Noteikti esi kādreiz bijusi uz darba interviju, kurā sākas sarunas par atalgojumu. Tad noteikti ir nedaudz jānopūlas, lai iegūtu kāroto atalgojumu. Tāpēc neļauj politiķiem, par kuru spējām šaubies, viegli un bez iespringuma iegūt labi apmaksātu darbu Briselē. EP deputāti ir ļoti labi atalgoti – viņu mēnešalga pēc nodokļu nomaksas ir 6250,37 eiro. Papildus tam viņi saņem komandējuma naudu par katru Briselē vai Strasbūrā nostrādāto dienu un komandējumiem citviet, lidojumu izdevumu kompensāciju, biroja izdevumu piemaksu, kā arī veselības un nelaimes gadījumu apdrošināšanu. Piecu gadu laikā var uzkrāt nopietnu kapitālu. Izlem, kurš ir pelnījis šādu darbu. Ja Tev neviens no kandidātiem nepatīk – svītro, ja patīk – liec plusiņu. Ja nezini, kuriem likt plusiņu, kurus svītrot, ieskaties http://kandidatiuzdelnas.lv.

peniaze-dar-uver-splatka-clanok

Foto avots: http://spravy.pravda.sk

7. Neietekmējies no mītiem, domā pati

Latvijā pastāv kāds mīts par dalību vēlēšanās. Proti, izsakot savu vilšanos un protestu par valdošo aprindu darbību, ir ieteicams vispār neiet uz vēlēšanām. Šis mīts nav pamatots. Tā izplatībā ir ieinteresētas partijas, kurām ir iespējas uzvarēt, ja uz vēlēšanām aiziet pēc iespējas mazāk vēlētāju. Tās parasti ir partijas, kurām nav liela vēlētāju atbalsta un kuras zvejo balsis noteiktās sabiedrības grupās, piemēram, konkrētā pilsētā. Atceries, ka katra balss atstāj iespaidu! Piemēram, ja uz vēlēšanām ir atnākuši 10 000 vēlētāju, tad 5% barjeras pārvarēšanai kādai no partijām ir nepieciešamas tikai 500 balsis. Toties, ja vēlētāju kopskaits būs 100 000, nepieciešamas jau 5 000 balsis. Aizejot uz vēlēšanām, konkurence augs.

Screen Shot 2014-05-20 at 09.50.33

Foto avots: http://disneyverse.tumblr.com

Titulbildes avots: htpp://eu40.eu

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.