Bruņinieku iela 75d, Rīga
Pirmdiena - Svētdiena: 10:00 - 20:00

6 idejas, kā maijā sajust sevī eiropieti

Dalies ar šo bloga rakstu!

delna-c1326262698e0eb5891672474540db5b

Kandidātiuzdelnas iesaka:

1. Svinam desmitgadi

Šogad 1. maijā ir ne tikai Darba svētki un LR Satversmes sasaukšanas diena, bet aprit 10 gadi, kopš Latvija ir iestājusies Eiropas Savienībā. Tā ir jubileja, ko vērts atzīmēt. Lai nu kā, Rīgā un citur Latvijā notiks pasākumi, lielākais no tiem Esplanādē ar nosaukumu “Daudz laimES”, bet arī Tu pati vari sarūpēt sev svētku sajūtu. Izcep cepumus ES zvaigznīšu formā, nopērc nozīmīti vai jaunu lietussargu ar ES vai Latvijas simboliku, un sajūti piederību Latvijai un ES.

www.wtas.com

Foto avots: http://wtas.com

2. Aizņemies eiropiešu dzīve stilu

Ievies savā ikdienā kādu jaunu ieradumu, kas saistās ar Eiropas tradīcijām. Eiropa ir ļoti dažāda – dienvidos dienas režīmu veido “siesta” un vēlas vakariņas, kas mūsu platuma grādos nebūs īsti piemērotas, Britu salās – atpūta bāros un „pabos”, bet kontinentālajā Rietumeiropā ir pavisam cits ritējums – lēnas, nesteidzīgas brokastis un vakariņas. Vismaz reizi maijā dodies uz kādu franču kafejnīcu Rīgā vai savā mazpilsētā, lai nesteidzīgi izdzertu kafijas tasīti, nobaidītu kruasānu un pašķirstītu kādu modes žurnālu. Rīgā šai nodarbei lieliska būs franču maiznīca “Gadets de Gasogne” vai romantiskais franču restorāns “Mio”.

 notetosarah.tumblr.com

Foto avots: http://notetosarah.tumblr.com

3. Esi par mīlestību, nevis karu

Lai arī vienai daļai Latvijas iedzīvotāju 9.maijs saistās ar pavisam ko citu, lielākā daļa Eiropas, kurai esam piederīgi arī mēs, šī ir Eiropas diena. Pirms 64 gadiem, piecus gadus pēc 2. pasaules kara beigām, 9.maijā Francijas ārlietu ministrs Roberts Šūmans nāca klajā ar plānu apvienot Eiropas valstu ogļu un tērauda nozares, lai tā novērstu vēl viena kara iespēju. Šī ideja kļuva par Eiropas Savienības sākumpunktu, tāpēc 9.maiju visā ES atzīmē kā Eiropas dienu. Parādi, ka arī Tu esi par Eiropu, eiropeiskām vērtībām un mieru, un noteikti pret karu. Īpaši pēc pēdējiem notikumiem Ukrainā. Tā ir īstā diena, kad izmantot Amerikā 60. gados radušos saukli “Make Love, Not War” un darīt zināmu, ka šī ideja joprojām ir dzīva. Pateicoties ES izveidei, Eiropā jau vairāk nekā 60 gadu nav bijis militāra kara. Ja atbalsti to, uzdrukā saukli uz T-krekla, uzliec uz savu datora darba virsmas vai nomaini ar to savu sociālo tīklu ādiņu! Bet varbūt vienkārši dari to, uz ko aicina šis saukli – mīli un mīlējies!

Screen Shot 2014-05-01 at 09.08.07

Foto avots: http://sevenly.org

4. “Ko sēsi Briselē, to pļausi Latvijā!”. Esi izvēlīgāka!

Tu jau droši vien esi pamanījusi, ka šis ir vēlēšanu gads un televīzijā politiskās reklāmas nupat griezās uz nebēdu. Varu nomierināt, jo mēnesi pirms vēlēšanām TV ekrānos politiķi mūs vairs netraucēs, jo tas aizliegts, bet visur citur gan tie droši vien parādīsies. Pirmās šogad ir Eiropas Parlamenta vēlēšanas, un pie mums Latvijā tās būs tikai trešās. Tāpēc jābūt vēl izvēlīgākām, lai ievēlētu pašus labākos. Šomēnes pirmo reizi ES vēsturē notiek arī Eiropas Komisijas prezidenta kandidātu debates, kuras translēs ES nacionālās televīzijas. Tā ir iespēja uzzināt, kurā virzienā ES kuģi plāno stūrēt katrs no kandidātiem. Runā, ka divi spēcīgākie ir luksemburgietis Žans Klods Junkers un vācietis Martins Šulcs. Viens labēji noskaņots, otrs kreisi noskaņots politiķis. Kurā virzienā Eiropa tiks vesta, visticamāk noteiks kāds no viņiem un EP vēlēšanu rezultāti, tāpēc neaizmirsti ielūkoties arī tajā, kurā virzienā skatās mūsu pašu EP vēlēšanu deputātu kandidāti – sarakstu līderi. Skaties LTV organizētās debates “Izvēlies nākotni! 8 krēsli” 7., 15., un 23. maijā tiešraidē. Atceries, ka katram no viņiem ir savas utis kažokā, kuras tie gribētu paslēpt, tāpēc labāk esi par tām informēta. Ieskaties http://kandidatiuzdelnas.lv un vēlēšanu dienā esi izvēlīgāka, jo “Ko sēsi Briselē, to pļausi Latvijā!”

kopa

Foto avots: http://kandidatiuzdelnas.lv

5. Izcep kūku un sarūpē sev izklaidi kopā ar Eirovīziju

Latvijā nereti valda uzskats, ka Eirovīzija tāda estrādes mākslinieku “popiela” vien ir, bet nevajag no tās gaidīt pārāk daudz. Tā ir muzikāla tradīcija, kas vieno eiropiešus un apliecina, ka esam daļa no Eiropas. Lai nu kā, Eirovīzija ir iemesls sarīkot mājās ballīti un kopā ar draugiem noskatīties šovu, jūtos līdzi Latvijas mūziķiem. Šogad tā ir grupa Aarzemnieki. Dungojot līdzi viņu dziesmiņu “Cake to Bake”, ar draugiem varat izcept kūku vai tieši otrādi – sarīkot parodijas ballīti un Sāpju Kabineta dziesmiņas “Steak to make” stilā izcept steiku. Eiropieši noteikti prot par sevi pasmieties, un tā ir veselīgas nācijas pašapziņas pazīme. 2014.gada konkursa pusfināls Kopenhāgenā notiks jau 6. un 8.maijā, bet fināls gaidāms 10.maijā. Eirovīzijas sauklis būs „Join Us” (“Pievienojies mums!”). Pievienojies arī Tu!

weddbook.com

Foto avots: http://weddbook.com

6. Vēlēšanas ir svētki – sapos sevi un savu pasi

Sestdien, 24.maijā būs EP vēlēšanas. Tev noteikti jāiet! Lai arī šķiet, ka Eiropas Parlaments ir tālu un manu ikdienu neietekmē, tie ir maldi. ES pieņemtā likumdošana, ko pieņem EP, ietekmē aptuveni 80% mūsu likumdošanas, tātad, arī mūsu ikdienas dzīvi. Iespējams, iela, pa kuru Tu ej, ir atjaunota par ES fondu līdzekļiem, bet Tavā sejas krēmā nav atrodama kāda ķīmiska viela, jo to aizliegusi ES. Iespējams, studiju laikā Tu izmantoji Erasmus studiju apmaiņas iespējas un iemīlēji citas kultūras. Varbūt tagad strādā kādā citā ES valstī vai brīvi ceļo, atstājot pasi mājās. Ja esi zaļā dzīvesveida piekritēja, tad ES palīdz vairot bioloģisko lauksaimniecību. Nekā tāda citur pasaulē nav, un vai tas nav tā vērts? Tāpēc noteikti ej uz EP vēlēšanām 24.maijā un dari zināmu savu izvēli – svītro vai atzīmē ar plusu kandidātus, kas Tevi kaut nedaudz uzrunā. Demokrātija un vēlēšanas – tā ir privilēģija, kas jānovērtē. Reizi piecos gados tas no mums kā eiropiešiem nav daudz prasīts. Par godu šim notikumam sapucējies pati un, piemēram, nopērc savai pasei jaunus vāciņus – jokainus, košus, pašdarinātus vai citādus. Vēlēšanas ir svētki, jo tās ir pietiekami reti. Nepalaid garām!

llk-c.com

Foto avots: http://llk-c.com

DelnaVeleshanas2014_Xiepak_JPGām_20140422-04

Titulbildes avots: http://huffingtonpost.com

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.