Bruņinieku iela 75d, Rīga
Pirmdiena - Svētdiena: 10:00 - 20:00

10 veidi, kā paātrināt vielmaiņu

Dalies ar šo bloga rakstu!

 

Paātrināt vielmaiņu, tas ir kā svētais grāls visiem svara vērotājiem it visur, bet tas, cik ātri tavs organisms ir spējīgs sadedzināt taukus, ir atkarīgs no dažādiem faktoriem.

  • Daži cilvēki ātru vielmaiņu manto no ģimenes gēniem.
  •  Vīrieši mēdz sadedzināt vairāk kaloriju, nekā sievietes, pat atrodoties miera stāvoklī.
  • Lielākajai daļai cilvēku vielmaiņa mēdz palēlināties pēc 40 gadiem.
  • Tā kā tu nevari kontolēt savu vecumu, dzimumu vai ģenētiku, ir citas iespējas, kā uzlabot savu vielmaiņu. Šeit būs 10 veidi, kā to izdarīt.

1.Muskuļu uzaudzēšana

Tavs ķermenis konstanti dedzina kalorijas arī tad, kad tu neko nedari. Vielmaiņas ātrums miera stāvoklī ir augstāks cilvēkiem ar lielāku muskuļu masu. Muskulis nodedzina 6 kalorijas tikai, lai sevi uzturētu. Savukārt līdzvērtīgs tauku daudzums nodedzina tikai 2 kalorijas. It kā maza atšķirība, bet laika gaitā šīs kalorijas sakrājas. Pēc spēka treniņu sesijas, muskuļi aktivīzējas visā tavā ķermenī, paaugstinot tavu vidējo dienas vielmaiņas ātrumu.

2.Paaugstināt intensitāti treniņos

Ir tā, ka aerobikas nodarbības neveido lielus muskuļus, bet šīs nodarbības var paātrināt vielmaiņu vairākas stundas pēc treniņa. Galvenais ir sevi izaicināt, darīt vairāk. Augstas intensitātes treniņi attīsta lielāku un ilgāku vielmaiņas ātruma pieaugumu, kad organisms atrodas miera stāvoklī, nekā zemas vai vidējas intensitātes treniņi. Lai iegūtu šāda veida labumu, izmēģiniet intensīvāku nodarbību sporta zālē vai iekļaujiet īsus, intensīvus skriešanas posmus savā ikdienas pastaigā.

3.Piepildi sevi ar ūdeni

Lai dedzinātu kalorijas, tavam organismam ir nepieciešams ūdens. Ja organisms ir kaut nedaudz dehidrēts, vielmaiņa var palēlināties. Kādā pētījumā, kurā pieauguši cilvēki izdzēra astoņas glāzes ūdens, nodedzināja vairāk kaloriju, nekā tie, kuri izdzēra četras glāzes. Lai organismu noturētu līdzsvarā, vienmēr izdzer glāzi ūdens pirms katras maltītes un uzkodas. Kā arī lieto uzkodās augļus un dārzeņus, kuros jau dabiski atrodas ūdens.

4.Vai vajadzētu mēģināt enerģijas dzērienus

Dažas sastāvdaļas, kas atrodas enerģijas dzērienos, var palielināt vielmaiņas ātrumu. Tie ir pilni ar kofeīnu, kas palielina enerģijas daudzumu, ko izmanto tavs ķermenis. Dažkārt tie satur taurīnu un aminoskābi. Taurīns spēj paātrināt vielmaiņu un palīdzēt sadedzināt taukus. Tomēr šo dzērienu lietošana var radīt citas problēmas, kā, piemēram, augstu asinsspiedienu, trauksmes sajūtu un miega problēmas. Šos dzērienus nav ieteicams lietot bērniem un jauniešiem.

5.Našķojies gudri

Ēdot biežāk, tu vari zaudēt vairāk svara. Tad, kad tu ēd lielas porcijas ar lielu stundu intervālu, starp ēdienreizēm tava vielmaiņa kļūst lēnāka. Mazas ēdienreizes vai uzkodas ik pēc 3 vai 4 stundām iedarbina tavu vielmaiņu, tādā veidā tu nodedzini vairāk kaloriju visas dienas garumā.

6.Piešķir asumu savām ēdienreizēm

Asiem ēdieniem piemīt dabiskas ķīmiskās vielas, kas var aktivizēt vielmaiņu un likt tai uzņemt lielākus apgriezienus. Pievieno savām gatavotajām maltītēm vienu galda karoti sakapātu sarkano vai zaļo čili piparu, un tas uzreiz palielinās tavas vielmaiņas ātrumu. Ēfekts, iespējams, ir īslaicīgs, bet lietojot uzturā asus ēdienus regulāri, šis efekts kļūs ilglaicīgāks.

7.Ieslēdz jaudu sevī ar proteīnu

Tavs ķermenis dedzina daudz vairāk kaloriju pārstrādājot proteīnu, nekā taukus vai ogļhidrātus. Kā daļa no sabalansētas diētas, ir aizstāt ogļhidrātus ar bagātīgiem proteīniem, tādā veidā paātrinot vielmaiņu ēdienreizes laikā.  Visvairāk proteīnu var iegūt no šādiem produktiem:  liellopa gaļa, tītara gaļa, zivis, baltā gaļa no vistas, tofu, rieksti, olas, pupiņas, piena produkti ar zemu tauku saturu.

8.Iemalko melnu kafiju

Ja tu esi kafijas piekritējs, tad droši vien novērtē kafijas sniegtās  privilēģijas. Lietojot kafiju mērenā daudzumā, viens no ieguvumiem ir īslaicīgs vielmaiņas ātruma pieaugums. Kofeīns palīdz justies enerģiskāk un palīdz pārvarēt nogurumu, kā arī tas var paaugstināt noturību veicot fiziskās aktivitātes.

9.Uzlādējies ar zaļās tējas palīdzību

Zaļā tēja satur kofeīnu un kahetīnu – tās ir vielas, kas var paātrināt vielmaiņu uz vairākām stundām. Dažādi pētījumi liecina, ka pie intensīvas fiziskās slodzes, izdzerot 2 līdz 4 zaļās tējas krūzes,  tiek sadedzināts  par 17% vairāk kaloriju.

10.Izvairies no “ārkārtas” diētām

Ārkārtas diētas – tās ir tās diētas, kuras paredz uzņemt dienas laikā mazāk par par 1200 (sievietēm) un 1800 (vīriešiem) kalorijām. Šāda veida diētas nav labas nevienam, kurš vēlas paātrināt vielmaiņu. Šīs diētas var palīdzēt zaudēt svaru labi sastādīta uztura dēļ, tomēr pazaudētais svars  nāks atpakaļ, jo līdz ar zaudēto muskuļu masu palēlinās arī vielmaiņa. Rezultātā organisms nodedzinās mazāk kaloriju un tu pieņemsies svarā vēl ātrāk un apjomīgāk,  kā pirms diētas.

Informācijas avots: https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-boost-your-metabolism

2 comments

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.