Sastāvdaļas:
5 l piens (vēlams ap 4%)
1 kg biezpiens (jo treknāks, jo labāk)
100 g sviests (lauku)
2 olas
ķimenes
sāls
sukādes
Pagatavošana
Nepieciešams patiešām liels katls – kā minimums 7 litri. Sāk ar piena vārīšanu.
Kad piens ir sasniedzis vārīšanās temperatūru, uguni griež mazāku un maisot pievieno biezpienu. Biezpiens nevar būt lielos gabalos, tas ir jāsadala smalkāks. Atkarībā no produktu treknuma, jāvāra būs no 15 – 30 minūtēm, ik pa laikam apmaisot, lai biezpiens nelīp pie poda dibena. Šis ir pats viltīgākais posms, jo jāpaļaujas uz intuīciju un jānoņem katls no uguns īstajā brīdī – kad nav par agru un nav arī vēl par vēlu. Īsto laiku var just tad, kad biezpiens ir pakusis, kļuvis staipīgs un gumijains, līp kopā vienā masā, savukārt piens ir atsūkalojies un kļuvis dzidrāks. Ja biezpienu pārvārīs, tas pārvērtīsies putriņā, un no tā neko nevarēs izveidot.
Kad ir sajūta, ka biezpiens ir gatavs, to liek marlē un caurdurī kārtīgi nospiež sūkalas. Svarīgi visu lieko nospiest, kamēr masa vēl ir karsta. Ar rokām būs grūtāk, talkā jāņem karote.
Katliņā izkausē sviestu un nogriež mazāku uguni. Izkusušajā sviestā iemaisa ar sāli sakultās olas.
Uzreiz liek arī biezpiena masu katliņā un cītīgi maisa. Jāmaisa būs samērā ilgi, aptuveni 20 minūtes, kamēr iegūta viedabīga masa. Siera blīvums atkarīgs no maisīšanas ilguma. Ja grib pavisam cietu, tad arī jāmaisa un jāmīca ir ilgāk.
Sagriež sukādes mazākos gabaliņos.
Traukā ber ķimenes un sukādes. Pēc tam tās sajauc ar biezpiena masu.
Vārītā siera masu tin marlē.
Marli kārtīgi nosien, veidojot apaļu formu.
Sieram ir jāuzliek smagums, lai tas iegūtu pareizo formu un būtu blīvāks.
Ik pa laikam jāpatausta, vai siers ir palicis cietāks. Kad tas šķiet gana gatavs, slogu un marli var ņemt nost un likt uz šķīvja. Siers garšos ierasti kā Jāņu siers, un tiešā nozīmē ar odziņu. Lai izdodas!