Dzērveņu sastāvā ir organiskās skābes, pektīnvielas, kālijs, dzelzs, kalcijs, magnijs un vitamīni A, C, B1, B2, un PP. Tautas medicīnā ogas tiek lietotas, lai ārstētu drudzi, klepu, urīnceļu infekcijas un galvas sāpes. Dzērvenes var uzskatīt par „dabiskām antibiotikām” – tām piedēvē dziedinošu un temperatūru pazeminošu iedarbību. Dzērveņu ogas var normalizēt zarnu darbību, stimulēt aizkuņģa dziedzeri, aizkavēt nierakmeņu veidošanos un samazināt asinsspiedienu. Turklāt dzērvenes ir ne tikai veselīgas, bet arī garšīgas un viegli uzglabājamas. Tas, ka dzērvenēm ir daudz kātiņu, var liecināt, ka ogas ir nolasītas negatavas un nav tik pilnvērtīgas kā gatavās ogas. Vislielākais organismam vērtīgo vielu daudzums atrodas tieši svaigās ogās.
Antioksidanti ir vielas, kas palīdz aizsargāt šūnas un mūsu organismu no brīvo radikāļu veidošanās.
Šie brīvie radikāļi nepārtraukti tiek ražoti cilvēka organismā un var uzsākt iekšēju ķēdes reakciju mūsu ķermeņos, kas noved pie kaitējuma organisma šūnām. Dabā tieši dzērvenes ir ogas ar vienu no augstāko antioksidantu saturu. Dabiskie antioksidanti, kas atrodas dzērvenēs, palīdz aizsargāt mūsu organismus no kaitīgo brīvo radikāļu ietekmes.
Dzērvenes ir pieejamas dažādos veidos, tostarp žāvētas dzērvenes, dzērveņu sula vai dzērveņu mērce – tas ir lielisks veids, kā papildināt ikdienas uzturu ar antioksidantiem bagātu produktu.
Uzzini vairāk par superogu šeit!
Foto avots: simplyseductive.blogspot.com