Vienu no visneērtākajām situācijām restorāna apmeklētājiem bieži sagādā garie un tievie spageti. Tieši tādēļ Pasaules pastas mēnesī, oktobrī, “Dobeles dzirnavnieks” un etiķetes eksperte Gunta Krasta sniedz īsu pamācību, kā tikt galā ar neparocīgo, tomēr tik iecienīto ēdienu – spageti!
“Ja atklāj, ka tev pasniegts iepriekš neredzēts ēdiens, neraizējies. Paskaties – varbūt galda kaimiņi zina, kā tas jāēd. Ja arī citiem nav ne jausmas, kā pareizi un ērti to baudīt, pavaicā viesmīlim vai namamātei. Šis universālais paņēmiens attiecināms uz jebkuru nezināmu ēdienu un no tā nav jākaunas. Nezināšana nedrīkst būt šķērslis gardēžu baudām,” saka galda etiķetes eksperte Gunta Krasta. “Pasaules pastas mēnesī nenāk par ļaunu zināt, kā pareizi ēst vienu no itāļu nacionālajiem ēdieniem – pastu jeb, kā pieņemts teikt, makaronus. Īpašs treniņš un roku veiklība vajadzīga tieši spageti ēšanā.”
Kā ēst spageti?
- Spageti pasniedz dziļos, iepriekš uzsildītos zupas šķīvjos kopā ar dakšiņu un karoti. Dakšiņu ņem labajā rokā, savukārt ēdamkaroti – kreisajā rokā. Ēdamkarote var aizstāt šķīvja malu. Itāļi parasti iztiek bez karotes un spageti satin vienīgi ar dakšiņas palīdzību. Lielākie meistari savij spirāli gaisā, turklāt nevienu nenotraipa.
- Lai tinums nebūtu pārāk biezs, satver tikai vienu vai divus makaronus. Dakšiņas zarus pavērs pret šķīvja malu un griežot tin ap tiem spageti.
- Ik pa brīdim dakšiņu nedaudz piecel, lai uztītie spageti nosvērtos un neslīdētu nost.
- Ja neuzdrošinies izmēģināt iepriekš minētās manipulācijas, nav aizliegts ar karoti (bez naža palīdzības) sadalīt spageti daļās un ar karoti tās apēst. Sava priekšrocība – uzreiz var pasmelt vairāk mērces.
- Ņem vērā – spageti negriež ar nazi. Tos drīkst no šķīvja iesūkt mutē visā to garumā.
- Svarīgākais galda piederums, bez kura nav iespējams ēst spageti, ir salvete!
Visu kādreiz darām pirmo reizi, un nav jājūtas neveikli, ja kaut kas neizdodas uzreiz. Izcilība nāk ar laiku!
Īsa video pamācība: