1946

Šis ir gads, kad var sākt runāt par viedtālruņa pirmsākumiem – tiek radīts bezvadu telefonu tīkls. AT&T ir pirmais mobilais operators, kurš izveido šo bezvadu telefonu tīklu. Šajā pašā gadā tiek arī veikts pirmais zvans, izmantojot bezvadu telefonu.

motorola-first_cell_phone

Foto avots: http://news.cnet.com

1974

Teodors Džordžs Paraskevakos iesniedz viedtālruņa patentu Amerikas Savienoto Valstu Patentu birojā 1972. gadā, ko apstiprina 1974. gadā.

c3e9fd1f

Foto avots: http://mashable.com

1994

IBM sāk ražot Simona Personālo komunikātoru, kas ir mobilā telefona un PDA apvienojums. Cena par šādu telefonu ir 1000 dolāru un 2 gadu līguma slogs. Par šādu nosacījumu ieviešanu, kas joprojām aktuāls mūsdienās, varam pateikties IBM.

i9VTPKApItSk

Foto avots: http://bloomberg.com

1999

Viedtālruņu tirgus ēra sākas ar… nē, ar BlackBerry telefoniem. Tieši pirms tūkstošgades BlackBerry rada pirmo e-pastu sūtīšanas ierīci, kas jau ir attīstītāka par Simona Personālo komunikātoru, toties nenodrošina zvanīšanās funkciju.

Blackberry first phone RIM 850

Foto avots: http://themobileindian.com

2000

Vārdu “viedtālrunis” pirmie izmanto kompānija Ericsson, uzsākot reklamēt savu telefona modeli R380.

ericsson_r380

Foto avots: http://logout.hu

2007

Nopietnu tehnoloģisko izrāvienu veic korporācija Apple, piedāvājot līdz šim funkciju ziņā iespaidīgāko viedtālruni – iPhone. Tas vairs nav vienkārši mobilais telefons, pa kuru zvanīt vai sūtīt īsziņas – tas ir jaunu funkciju, dizaina un tehnisko risinājumu sprādziens.

first-iPhone

Foto avots: http://blog.dudamobile.com

2008

Apple ražojumiem pa pēdēm seko nākamais izrāviens – Google papildina viedtālruņu tirgu ar Android OS. Drīz pēc palaišanas tā kļūst par pasaulē dominējošo operētājsistēmu.

lg-android

Foto avots: http://wired.com

2010

Pēc diviem gadiem Android ierīces ir divreiz vairāk pārdotas kā saskaitot kopā Apple un Symbian, kas bija tirgū dominējušas līdz šim brīdim. Šai pat gadā tirgum pievienojas vēl viens grands – Microsoft radītais Windows telefons. Pie 2010. gada notikumiem viedtālruņu pasaulē pieminams arī kāds nepatīkams notikums – Kaspersky laboratorija nāk klajā ar paziņojumu, ka ir noķert arī pirmais Trojan vīruss Android ierīcēm.

201b64e61c56f3df6ebc92e492ecc2e6

Foto avots: http://linuxexplore.com

2011

Viedtālruņi ir stabili iekarojuši pasauli, parastie telefoni pamazām tiek nomainīti uz jaunās paaudzes ierīcēm.

2012

Katrā valstī šie dati atšķiras, bet kopumā rēķinot aptuveni 50% telefonu lietotāji ir viedtālruņu īpašnieki. Vērtējot pēc operētājsistēmām, tirgus lielākais spēlētājs ar nepilniem 70% ir Android, otrā vieta pieder Apple IOS – 17% un pārējie 13% pieder operētājsistēmām RIM, Symbian, Windows un Linux. Savukārt lielākie viedtālruņu ražotāji ir Samsung – viņiem no tirgus pieder 33%, otrajā vietā – Apple – 17%, trešajā Nokia – nokritusies līdz nepilniem 7%, ceturtajā un piektajā vietā attiecīgi HTC un ZTE – kopā mazliet pāri 10% un vēl 33% pieder dažādiem mazajiem ražotājiem.

Runājot par Latvijas tirgu, krizdabz.lv ir publicējis oficiālos datus par viedtālruņu izplatību Latvijā – tos lieto piektā daļa Latvijas iedzīvotāju.

2016

Skatoties nākotnē, skaidrs ir viens – viedtālruņu iespējas ir neierobežotas un pilnībā atkarīgas no cilvēku iztēles. Iespēju robežās daudz no ikdienā lietotām funkcijām tiks pārceltas uz viedtālruņiem, piemēram, telefonu varēs plaši izmantot maksājumu kartes vietā, kas jau tiek ieviests šobrīd. Tāpat arī tiek attīstītas iespējas ar telefoniem vadīt citas ierīces – veļasmašīnas, ledusskapjus u.tml. Jau šobrīd ir iespējams regulēt gaismu un temperatūru mājās ar telefona palīdzību. Tas saucās “internet of things” – kad lietas “sazinās” savā starpā. Tiek prognozēts, ka viedtālruņus ievietos cilvēku galvās, tie spēs atpazīt lietotāju balsis, telefoni tiks veidoti tā, ka tie būs spējīgi ieņemt jebkādu formu un vēl daudz citas šobrīd vēl neticamas lietas.

93942040fe7d7b817e227c2e23a2c69f

Foto avots: http://conversations.nokia.com

Titulbildes avots: http://veryjane.com