Kurš gan liekot roku uz sirds var pateikt: „Jā, tagad man viss ir pietiekami, un esmu laimīgs mūžīgi mūžos?” Patiesībā ir tieši otrādi. Ar laimi ierasti saistās kādas nākotnes gaidas. Kad man būs liela māja, tad es jutīšos laimīga. Kad iegūšu to ilgi kāroto amatu, tad nu gan beidzot būs laime pilnībā. Kad man izdosies pievilināt to skaisto vīrieti, tad es būšu patiesi laimīga. Ja kaut kas no tā visa nepiepildās, tas dara Tevi nelaimīgu, un Tu piedzīvo vilšanās sajūtu, visbiežāk tieši sevī. Laimi nevar nopirkt vai laimēt loterijā!

Būt laimīgai – to var iemācīties

Lai saprastu laimes nozīmi savā dzīvē, Tev jāsāk ar to, ka jādefinē sev, ko Tev nozīmē laime. Izvērtē savus secinājumus. Vai Tava laimes izjūta ir atkarīga no kāda cita? Ja atbilde ir „jā”, tad šī ir nepareiza laimes izpratne un Tu agri vai vēlu piedzīvosi vilšanos. Laimes izjūtu nevar iegūt no nekā ārēja: ne notikumiem un lietām, ne arī citiem cilvēkiem. Neviens neienāk mūsu dzīvē ar skaisti iesaiņotu laimi un neuzdāvina to mums. Un vai tas nebūtu briesmīgi, ja mūsu laime atrastos citu cilvēku rokās? Viņi to tā vienkārši varētu iedot un atņemt!

Neviens neienāk mūsu dzīvē ar skaisti iesaiņotu laimi un neuzdāvina to mums.

 Laimes maldi

Kad pati saproti, ko Tev personīgi nozīmē laime, otrs uzdevums ir atbrīvot sevi no laimes maldiem.

Kādi ir populārākie laimes maldi?

  1. Laime ir nepārtraukta izjūta.
  2. Materiālās lietas dara mūs laimīgus.
  3. Slava, skaistums un virsotnes nes laimi.
  4. Mīlestība dara laimīgu.
  5. Mēs esam dzimuši, lai būtu laimīgi.

Paanalizēsim sīkāk šos maldus.

1. Laime ir nepārtraukta izjūta

Kādēļ tās ir muļķības? Nav iespējams būt nepārtraukti laimīgam, jo tādā gadījumā laimi mēs pazaudētu vispār. Tu noteikti esi dzirdējusi teicienu: ja nebūtu lietus, mēs nespētu novērtēt sauli. Tāpat ir ar laimi: te tā ir, un te tā jau dodas prom. Dzīve ir piepildīta ar dažādiem notikumiem. Visi tie sliktie, skumjie un citādi nepatīkamie brīži mūsu dzīvē ir tādēļ, lai spētu novērtēt priecīgos, aizraujošos un patīkamos.

2. Materiālās lietas dara mūs laimīgus

Jā, mēs dzīvojam intensīva patēriņa laikmetā. Tam līdzi nāk arī mūsu atkarība no lietām: mašīnām, tehnoloģijām un citām iespējām. Patiesi laimīgs ir tas, kurš var par sevi apgalvot: jā, es gribu to jauno, dārgo un spīdīgo mašīnu, bet, ja man tādas nebūs, es tāpat būšu laimīga. Droši vien arī pati savā dzīvē esi novērojusi, ka tik ļoti tiecies pēc kādas lietas, bet, kad to esi ieguvusi, izrādās, nemaz tik ļoti to negribēji. Tas tādēļ, ka materiālās lietas nedara mūs laimīgas. Esam tikai priecīgas tajā brīdī, kad iegūstam kāroto. Tas arī viss.

Ir kāda laba atziņa par naudu: mēs pērkam lietas, kas mums nav vajadzīgas, par naudu, kuras patiesībā mums nav, lai atstātu iespaidu uz tiem, kam tas ir pilnīgi vienaldzīgi.

3. Slava, skaistums un virsotnes nes laimi

Bez sasniegumiem un ieguvumiem slavai ir arī ēnas puses: Tu būsi nepārtraukti zem lupas, katrs tavs solis tiks izvērtēts, Tu izmisīgi centīsies slēpt savu privāto dzīvi, pārdzīvosi katrreiz, kad Tevi pamanīs un arī kad nepamanīs. Slava liekas pievilcīga tikai tik ilgi, kamēr tās nav.

Skaistums ir maldinošs. Neskaitāmu cilvēku dzīves ir pierādījušas, ka tie, kuri nelīdzinās pasaules skaistākajiem modeļiem, attīsta sevī daudz citu kvalitāšu. Turklāt tie, kuri līdzinās, tik ļoti pārdzīvo jebko, kas viņiem liktu skaistumu zaudēt. Bet skaistums pasaulē ir, iespējams, viena no gaistošākajām lietām.

Kas vainas virsotnēm? Kamēr esi ceļā uz tām – nekas. Kad esi tās sasniegusi, Tevi nomoka tikai viens jautājums: kā šo statusu saglabāt.

Skaistums ir, iespējams, viena no gaistošākajām lietām.

4. Mīlestība dara laimīgu

Jā, tā ir laime – mīlēt, bet tikai tad, ja šis teikums turpinās ar „un būt mīlētai”. Dzīvē mēs bieži piedzīvojam vienpusēju mīlestību. Tikpat sāpīga ir arī iemīlēšanās mīlestībā, nevis cilvēkā.

Sabiedrībā tiek uzturēts spēcīgs mīts: kad apprecēsies, būsi laimīga. „Viņi dzīvoja kopā ilgi un laimīgi” – tā notiek tikai pasakās. Patiesībā mīlestība ir garš un grūts ceļš, un tie, kas nodzīvo patiešām kopā visu mūžu, ir retums. Mīlestībai nevajadzētu atrasties gaisā vai otrā cilvēkā. Tai vajadzētu atrasties Tevī.

5. Mēs esam dzimuši, lai būtu laimīgi

Mums ir laimējies tikai vienā momentā – kad uzvarējām milzīgajā spermatozoīdu konkurencē. Viss tālākais, kas ar mums notiek, ir veiksmju un neveiksmju jūra. Tev ir paveicies, ja biji gaidīts bērns, piedzimi mīlošā ģimenē un Tava bērnība pagāja viegli. Ja par savu dzimšanu vari teikt pretēji, tas nenozīmē, ka turpmāko dzīvi Tev jābūt nelaimīgai. Mums ir iespējas izvēlēties, kas mēs gribam būt atlikušo dzīvi – neviena negribēti un nelaimīgi vai arī justies laimīgi ar to, kas mums ir, un doties uz turieni, kur vēlamies nokļūt. Tas ir katra paša rokās.

Ja Tu pati nezināsi, ko gribi, citi Tev iestāstīs, ko Tu gribi.

Uzdāvini pati sev laimi! Šodien!

Vērtīgākais, ko savā labā vari izdarīt – saprast, kas Tu esi un ko vēlies. Cilvēkiem tik ļoti patīk teikt: es nezinu, ko gribu, bet tik labi zinu, ko negribu. Tās nu gan ir pilnīgas muļķības, ko cilvēks spēj pats sev nodarīt! Ja Tu pati nezināsi, ko gribi, citi Tev iestāstīs, ko Tu gribi. Ja Tu pati neticēsi sev, Tev neticēs neviens. Ja Tu pati nebūsi laimīga, Tu nevarēsi nevienu citu darīt laimīgu. Šīs taču ir tik zināmas frāzes! Tik zināmas un tik patiesas! Sāc tās izdzīvot un negaidi rītdienu, kad kāds atnāks ar dāvanām. Pasniedz pati sev lielāko dāvanu – laimes izjūtu!

Foto: Laura Zalenga, JoyHey

laimīga