KlusieUdeni

Foto avots: http://jr.lv

Kas valda pār pasauli

Kā atzīst pati grāmatas autore Sūzana Keina, viņa šo grāmatu raksta visu savu dzīvi. Kā tad tas ir – būt introvertajam un dzīvot ekstraverto pasaulē? Vēsturiski par “gudrajiem”, “labajiem”, “foršajiem”, “veiksmīgajiem” un “daudz sasniegušajiem” tiek uzskatīti ekstravertie. Šī grāmata apgāž visu, kas mūsu galvās ir mitis līdz šim. Kāds notikums cilvēces vēsturē, par kuru var uzzināt grāmatā, pagriezis visu kājām gaisā. Es pat uzdrošinos apgalvot, ka musdienās pasauli vada introvertie! Protams, lai būtu līdzsvars, ir nepieciešami šie pretstati, bet, ja pasauli patiešām vadītu ekstravertie, tā jau būtu aizgājusi postā.

Ar ko introvertie atšķiras no ekstravertajiem

Vai esi kādreiz aizdomājusies, cik atšķirīgi mēs rīkojamies vienā un tai pašā situācijā? Kā mēs izvēlamies draugus, sarunājamies, risinām domstarpības un kā izrādam mīlestību, kā izvēlamies karjeru, pārdzīvojam izdošanos un neizdošanos, vai spējam pieļaut ārlaulības sakarus, vai mums patīk nodarboties ar sportu, vai protam mācīties no savām kļūdām, vai spējam riskēt ar lielām naudas summām, atteikties no atalgojuma, kļūt par labu vadītāju un vaicāt sev “ja nu”! Izlasot grāmatu, atradīsi atbildes uz visiem šiem jautājumiem.

Liela daļa introverto ir iemācījušies būt ekstraverti

Jā, šis bija mans lielākais atklājums, ko nojautu visu savu dzīvi, bet biju iemācījusies arī to apspiest. Kādēļ tad daudzi uzskata, ka introvertam būt ir slikti? “Mūsdienās diženums atvēlēts šauram personību aspektu spektram. Mums stāsta, ka jābūt pašapzinīgam, lai iemantotu vispārējo atzinību, un tikai sabiedrisks cilvēks var būt laimīgs. Mēs uzskatām sevi par ekstravertu nāciju – tas nozīmē, ka īsti vairs neapzinamies, kas esam.” Lūk, tā ir noticis ar daudzām no mums! Lai būtu veiksmīga, visu mīlēta, iekārota, apbrīnota, jākļūst par ekstraverto. Tas savukārt nozīmē, ka jābūt vienmēr smaidīgai, runīgai, pašapzinīgai, jātiecas pēc uzmanības, jābūt satriecošai un apburošai, viss jādara, viss jāzina, visur jāiesaistās… Tādas īpašības kā kautrīgums, pieticība, jūtīgums, nopietnība, miermīlīgums, piesardzība u.tml. – liekas aizdomīgas. Kā es kļuvu par ekstraverto? Darbā. Jāuzstājas publiski, jāsadarbojas nepārtraukti ar svešiem cilvēkiem, jāprot sevi aizstāvēt, pamatot savu viedokli, nedrīkst kļūdīties, ātri jāpieņem lēmumi, jāriskē un jākļūst par ideālo utt. Ekstraversija ir kļuvusi par tik pievilcīgu īpašību, ka mēs to esam pārvērtuši par standartu un visi jūtamies spiesti to ievērot. Sabiedrības spiediens ir milzīgs! Viss jau būtu skaisti un brīnišķīgi, tikai savas dzīves lielāko daļu sanāk darīt to, kas pašai nepatīk un patstāvīgi būt pretrunā ar sevi. Nav brīnums, ka tik daudzus cilvēkus piemeklē spriedze un stress. Būtībā šī pat varētu būt sakne!

Lielākie ekstraversijas maldi

Lūk, kā izrādās! Ekstravertus cilvēkus uzskata par gudrākiem, kompetentākiem, interesantākiem, izskatīgākiem, draudzīgākiem un patīkamākiem. Muļķības! Mēs ļaujam šim stereotipam mūs salti maldināt. Pierādījies ir tas, ka gudrākie, kompetentākie un lojālākie darbinieki ir introvertie, attiecībās uzticamākie, mīlošākie un harmoniskākie arī ir introvertie. Kas tad vainas ekstravertajiem? Pirmkārt, viņiem ļoti patīk daudz runāt. Tas tikai loģiski, ka ne visu sarunāto spēj arī izdarīt. Vārdu ilūzija bieži vien neatbilst realitātei. Otrkārt, ekstravertie ir ļoti kustīgi un nestāv uz vietas, kas padara viņus par neprognozējamiem.

f7841be3d50c07b600b07aa1af325655

Foto avots: http://stellaroseblog.wordpress.com

Kas Tu esi

Izpildi testu, kas pieejams grāmatā “Klusie ūdeņi”, lai arī Tu varētu noskaidrot, vai pieskaitīt sevi pie ekstravertajiem vai pie introvertajiem.

1. Es dodu priekšroku sarunai aci pret aci, nevis grupu aktivitātēm.

2. Man nereti ir vieglāk paust savas domas rakstveidā.

3. Man patīk vientulība.

4. Turība, slava un statuss man nav tik svarīgi kā maniem līdzcilvēkiem.

5. Man nepatīk tukša tērzēšana, bet saistošas šķiet nopietnas diskusijas par man tuvām tēmām.

6. Cilvēki man ir teikuši, ka esmu labs klausītājs.

7. Man nepatīk uzņemties lielu risku.

8. Man patīk darbs, kas ļauj iedziļināties, izvairoties no traucēkļiem.

9. Man patīk nelielas svinības, klāt esot dažiem draugiem un ģimenei.

10. Citi mani raksturotu kā “klusu” vai “ieturētu”.

11. Man nepatīk izrādīt vai apspriest savu darbu, līdz tas nav pabeigts.

12. Man nepatīk konflikti.

13. Es vislabāk strādāju vienatnē.

14. Es apdomāju, pirms kaut ko saku.

15. Es jūtos noguris, kad esmu bijis cilvēkos, pat ja labi pavadīju laiku.

16. Es bieži izvēlos sūtīt e-pastu nevis zvanīt.

17. Ja varētu izvēlēties, es dotu priekšroku nedēļas nogalei, kurā nekas nav ieplānots, nevis pārāk garam darāmo lietu sarakstam.

18. Man nepatīk vairāki uzdevumi reizē.

19. Es viegli varu koncentrēties.

20. Mācībās dodu priekšroku lekcijām, nevis semināriem.

*Ja biežāk atbildēji ar “jā”, tad Tu esi izteikti introverta personība.

8ab495fff00cf6a2a8f57f201206488e

Foto avots: http://harpersbazaar.com

Populāri cilvēki, kuri ir introverti

Helēna Hanta, Toms Henks, Eleonora Rūzvelta, Virdžīnija Vulfa, Īzaks Ņūtons, Klints Īstvuds, Mišela Feifere, Harisons Fords, Džūlija Robertsa, Gvineta Paltrova, Roberts De Niro, Čārlzs Dikens, Džordžs Orvels, Salvadors Dalī, Alfrēds Hičkoks, Mahatma Gandī, Alberts Einšteins, Ābrahams Linkolns, Odrija Hepberna, Kianu Rīvs, Glena Klouza, Viljams Šekspīrs, Mels Gibsons un daudzi, daudzi citi.

Ko ar to visu iesākt

Ja arī pati neesi introverta, Tev noteikti apkārt ir daudz introverto. Jāsāk pieņemt, ka introvertie absolūti nekādā veidā nav sliktāki par pārējiem. Pat vēl vairāk – ja spēsi ar viņiem iedraudzēties, Tev būs iespēja iepazīt pavisam jaunu un brīnišķīgu pasauli. Tikpat svarīgi būtu beigt uzturēt ekstraverto kultu. Nav viņi ne pārāki, ne foršāki, ne kā citādāk labāki. Tie dziļie ūdeņi ir tie klusākie. Lai grāmata “Klusie ūdeņi” kļūst par visu introverto cilvēku slavinājumu!