9415585152_EE43FA441E_H

Foto avots: http://lvportals.lv/

1. Neatstāj uz pēdējo brīdi svētku mielasta sarūpēšanu

Vecgada vakaram raksturīgas garas rindas veikalos, tāpēc rīkojies apdomīgi – vakara svinībām un nākamajam rītam nepieciešamo lietu iegādi neatstāj uz pēdējo brīdi!. Ņem vērā arī to, ka 1.janvārī lielveikali darbu sāks vēlāk nekā ierasts, bet mazāki veikali var būt pat slēgti. Turklāt tirgotājiem pirmā diena ar jauno valūtu un vienlaicīgu latu un eiro apriti būs izaicinājums, jo īpaši tiem, kuri nav pietiekami sagatavojušies eiro ieviešanai.

2. Uzpildi degvielu pēdējā Vecgada dienā

Lai būtu drošs, ka varēsi sasniegt plānoto galamērķi, uzpildi auto degvielu 31.decembra dienas laikā. Daudzām degvielas uzpildes stacijām paredzēti pietiekami būtiski darbības pārtraukumi stundās ap gadumiju, kuru laikā nebūs iespējama ne degvielas uzpilde, ne citi pirkumi.

3. Maksā ar karti un neliec sev un citiem stāvēt rindās

Nesen eksperimentā apstiprināts, ka norēķini ar karti latu un eiro vienlaicīgas apgrozības periodā būs vismaz divas reizes ātrāki. Atvieglo dzīvi sev un citiem veikalu klientiem, kā arī kasieriem, maksājot ar karti vai precīzu naudu, un neizmanto veikalus kā valūtas maiņas vietas.

4. Nodrošinies ar nepieciešamos skaidras naudas apjomu

Visērtāk jauno valūtu ir sagaidīt ar naudu kontā un maksājumu karti. Maksājumu karšu darbībai pārtraukumi gadumijas naktī nav plānoti, tomēr iespējami īslaicīgi traucējumi. Ja zini, ka būs jāveic maksājumi ar karti no 31.decembra plkst. 23:00 līdz 1. janvāra plkst. 00:30 1.janvārī, vai arī dosies uz vietu, kur varētu nepieņemt maksājumu kartes un nebūt pieejami bankomāti, neaizmirsti nodrošināties ar nepieciešamo skaidras naudas apjomu jau iepriekš.

5. Lietderīgi izmanto eiro sākumkomplektus

Ziemassvētkos iecienīta dāvana bija eiro sākumkomplekti. Tos var droši sākt tērēt jau no gadumijas pusnakts. Līdzi paņemts eiro sākumkomplekts dos drošības sajūtu Jaungada svinībās un būs labs norēķinu līdzeklis, ja plānots norēķināties ar skaidru naudu.

6. Konta atlikumu noskaidro bankomātā

Ja pēc Jaunā gada sagaidīšanas uzreiz vēlies apskatīties sava bankas konta bilanci eiro, to vispirms varēs izdarīt bankomātā. Vairumam internetbanku līdz 1.janvāra rītam būs ierobežota funkcionalitāte un konta bilanci tajās varēs apskatīties pēc tam, kad internetbanka būs pabeigusi pāreju uz eiro.

7. Viedtelefons – labākais palīgs gadumijas norēķinos

Vairākas bankas un citi izstrādātāji ir sagatavojuši iPhone un Android telefoniem domātas aplikācijas, ar kurām viegli var gan pārbaudīt cenu pārrēķinu no latiem uz eiro, gan aprēķināt izdodamo atlikumu eiro, ja no 1.janvāra maksāsiet latos. Aplikācijas bez maksas var lejupielādēt attiecīgi App Store vai Google Play interneta vietnēs. Ja viedtelefons nav pieejams, tad ir prātīgi makā nēsāt kartiņu ar populārākajām pirkumu summām latos un eiro no Latvijas Bankas sūtījuma Latvijas mājsaimniecībām.

8. Eiropadoms visu diennakti zvana attālumā

31.decembrī un 1.janvārī visu diennakti darbosies bezmaksas informatīvais tālrunis 8000 3000. Par zvaniem uz šo tālruņa numuru nav jāmaksā, ne zvanot no fiksētā, ne mobilā telefona numura. Uzziņas par eiro iegūt var gan iedzīvotāji, gan uzņēmēji.

Komercbanku asociācijas atgādinājums

Ērtākais un drošākais veids, kā pāriet uz eiro valūtu, ir bezskaidras naudas norēķini. Iedzīvotāji aicināti skaidro naudu iemaksāt kontā naudas iemaksas bankomātā, par pirkumiem norēķināties ar karti un darījumus veikt internetbankā, telefonbankā vai SMS bankā. Banku filiāles ieteicams apmeklēt pēc 2014. gada 14. janvāra, jo līdz tam prognozējams liels cilvēku pieplūdums un rindas. Ar skaidras naudas maiņu neko nevar nokavēt – latus pret eiro bez komisijas maksas un pēc nemainīga oficiālā kursa komercbankās varēs samainīt sešus mēnešus (līdz 30. jūnijam), 302 pasta nodaļās reģionos trīs mēnešus (līdz 31. martam), bet Latvijas Bankā bez termiņa ierobežojuma.