1. Sagatavojies

Sagatavošanās ir pats svarīgākais no visiem likumiem, kas saistīti ar publisko uzstāšanos. Un ar sagatavošanos es domāju – uzraksti visu sakāmo vai secīgus atslēgas vārdus (atkarībā, cik daudz vēlies improvizēt) no savas runas uz papīra, ko ņemt līdzi. Nekautrējies tajā ieskatīties, bet arī nelasi acis nepacēlusi. Kādēļ tas ir svarīgi? Pat tad, ja Tev šķiet, ka lieliski pārzini savu sakāmo, nostājoties publikas priekšā, apziņa sašaurināsies un pastāv liela iespējamība, ka tā iespaidā pusi aizmirsīsi. Arī tad, ja ne reizi neielūkosies lapā, tas būs drošības sajūtai. Ideālā variantā izmēģini runu pie spoguļa, runājot skaļā balsī. It īpaši, ja šī runa ir viena no pirmajām Tavā dzīvē. Lai uzstāšanās laikā Tava balss nav Tev pašai pārsteigums. Sagatavošanās darbojas uz Tavu prātu arī psiholoģiski. Tā noņem 50% no satraukuma.

2. Iepazīsti telpu, iepazīsti auditoriju

Ja vien tas ir iespējams, pirms uzstāšanās nostājies vietā, kur Tev būs jārunā. Pastāvi tur vismaz minūti un sajūti, cik telpa ir liela, cik tālu sniedzas sienas, cik augsti ir griesti, cik labi Tu redzi auditoriju, cik telpā ir gaišs vai tumšs. Ja Tev ir iespēja arī pirms uzstāšanās jau parunāt mikrafonā un dzirdēt savu balsi, tas būs tikai pluss. Ierodies agrāk, lai Tev ir laiks pierast un pieņemt apstākļus, kādos Tev būs jārunā. Tā būs arī Tava iespēja pirms savas runas satikt auditoriju un iepazīt to. Cik Taviem klausītājiem ir gadu, ar ko viņi dzīvē nodarbojas, kāds viņiem ir noskaņojums. Pajautā, ko viņi vēlētos uzzināt par Tevis stāstīto tēmu u.tml. Tā Tu panāksi to, ka Tev nebūs jāuzstājas pilnīgiem svešiniekiem.

3. Pārzini tēmu

Tēma, par ko gatavojies uzstāties, Tev ir jāpārzina perfekti. Pirms tam sagatavo ne tikai tekstu, ko runāsi, bet izpēti tēmu kā tādu. Pirmkārt, tas radīs pārliecību Tev pašai, ka labi orientējies stāstāmajā tēmā. Otrkārt, kad Tev uzdos jautājumus, Tev būs viegli uz tiem atbildēt. Treškārt, ja spēsi pastāstīt fona informāciju par, piemēram, pētījumiem, citu cilvēku domām par šo tēmu u.tml., Tu radīsi profesionālāku iespaidu.

4. Jokojies

Nostājoties auditorijas priekšā, Tavs pirmais uzdevums ir atbruņot auditoriju. Izstāsti kādu joku! Nekad nesāc savu sakāmo ar tekstu, ka esi satraukusies. Jā, to bieži iesaka, jo tas liek izskatīties cilvēcīgi un šī atzīšanās it kā atbrīvo pašu runātāju. Bet… pirmkārt, nevienam tas neintresē. Ja Tu esi priekšā, tātad no Tevis sagaida, ka Tu šeit esi ieradusies sniegt ko vērtīgu nevis uztraukties. Otrkārt, Tu pati sev pasaki, ka esi nobijusies un satraukusies. Labāk domās sev pasaki, cik Tev lieliski izdosies. Izstāsti kādu joku! Tas liks auditorijai pasmieties, kas savukārt atvērs viņus un arī Tev iedos pārliecību par sevi. Triks, ko pielieto bieži vien publiskās runas sākumā, ja nav pārliecības par to, ka prot jokot, ir pastāstīt kādu reālu notikumu no savas dzīves. Varbūt  ar Tevi notika kas interesants pa ceļam uz pasākuma vietu. Vari pieminēt kāda cilvēka uzstāšanos, ko Tu apbrīno u.tml.

5. Izveido interesantu runas saturu

Izveido no savas runas stāstu, ko Tu labprāt pati vēlētos dzirdēt. Labāk lai Tavs stāsts ir īsāks, bet pasaka galveno, nekā Tu izplūsti garos un padziļinātos skaidrojumos, ko neviens tāpat nav spējīgs iegaumēt. Sākumā pastāsti par to, kas Tu esi un ko Tu runāsi. Vari arī pieminēt, kāpēc Tu tieši par to runāsi. Izmanto dažādus piemērus, lai kausītājiem būtu vieglāk saprast, ko Tu domā. Iesaisti auditoriju ar kādu jautājumu, kur, piemēram jāpaceļ rokas un jānobalso. Stāstāmo loģiski sadali pa punktiem, lai runai ir struktūra, kurai viegli var izsekot līdzi. Iedvesmo ar dažādiem piemēriem, kas apstiprina Tevis teikto. Izmanto citātus, pievieno vizuālos materiālos – tas arī pastiprinās Tevis sacīto. Nobeidz savu runu ar pavisam īsu kopsavilkumu, pieminot galvenos atslēgas vārdus no savas runas. Noslēdzošajam teikumam ir jābūt visspēcīgākajam – pārdomā to rūpīgi. Protams, neaizmirsti arī par “Paldies”.

2

Foto avots: http://500px.com/

6. Spēlē savu lomu

Nostājoties auditorijas priekšā, Tu kļūsti par aktieri, kam ir labi jānospēlē sava loma. Ja dzīvē Tu neesi īpaši runīga, izvēlies skaļi nepaust savi viedokli un Tev pārsvarā patīk turēties maliņā, tad savu uzstāšanās brīdi izmanto kā iemiesošanos citā personībā. Uzstājoties Tu esi tikai kanāls, caur kuru tiek raidīta informācija. Viss, ko Tu vari ietekmēt – kā šī informācija tiks pārraidīta. Vai tā būs saprotama un viegli uztverama? Vai tā būs interesanta un iedvesmojoša? Vai tā liks aizdomāties un analizēt?

7. Veido savu vizuālo tēlu

Domāju, ka nevienam nav jāstāsta, ka uzstājoties ir jāizskatās labi. Tev ir jābūt pietiekoši neitrāli ģērbtai, lai cilvēki labāk atcerās to, ko Tu teici, nevis kas Tev bija mugurā. Tai pat laikā, Tu arī nedrīksti saplūst ar sienām. Tāpat arī piedomā, lai apģērbs un Tavs ārējais izskatās kopumā liek Tev justies tik ērti, ka Tu par to vispār nedomā un nesatraucies. Pirms izvēlies tērpu, uzdod sev jautājumu, ko Tu ar to vēlēsies pateikt pārējiem un kādu iespaidu vēlēsies radīt. Kad atradīsies publikas priekšā, Tavu izskatu vērtēs tikai dažas pirmās minūtes. Pēc tam auditorijai tas vairs nebūs būtisks un viņi pievērsīsies tam, ko Tu stāsti. Fokusējies uz savu stāstāmo, nevis uz sevi.

8. Piedomā pie ķermeņa valodas

Atvērtas plaukstas, pārvietošanās, viegla žestikulācija – tas viss rada par sevi pārliecināta cilvēka iespaidu. Šos akcentus ir viegli kontrolēt, bet neapzinātās kustības nē. Ja Tev ir iespējams iegūt video ierakstu no savas uzstāšanās, tas ir veids, kā izanalizēt savas neapzinātās darbības. Cilvēkiem ir raksturīgi, piemēram, klikšķināt ar pildspalvu un pašiem to nedzirdēt, neapzināti rullēt piedurkni, spēlēties ar pogām, virpināt matus, raustīt apkakli u.tml. Šādi žesti noņem uzmanību no teksta, ko Tu runā. Ja Tev nav iespēja to pēc uzstāšanās analizēt, vari mēģināt uzstāšanās laiku sekot līdzi tam, ko dara Tavas rokas un kājas. Runājot ieņem pozu, kas Tev liek justies pārliecināti – stāvi ar abām kājām cieši uz zemes plecu platumā, nekrusto ne kājas, ne rokas, turi taisnu muguru un nesarauj plecus. Plecu atbrīvošanai ir vienkārša kustība – sarauj tos uz augšu un nolaid lejā. Turi rokas tā, lai tās būtu redzamas – vai nu sev priekšā, vai brīvi gar sāniem un ar pavērtām plaukstām pret publiku.

4

Foto avots: http://500px.com/

9. Dari visu lēnām

Uzstājoties satraukums dara savu un liek Tev darboties ātrākā ritmā nekā ierasti. Palēnini apzināti savu tempu. Uznāc uz skatuves mierīgi, tikpat mierīgi arī noej. Ieturi pauzes starp loģiskiem savas runas punktiem. Nesteidzies pēc iespējas visu ātrāk izstāstīt, bet gan veido savu runu ar akcentiem, uzsvariem un pauzēm. Izrunā kārtīgi un skaidri ik vārdu. Arī katru kustību, ko veic, dari mierīgi un ar pārliecību. Pirms uzstāšanās vari aizkulisēs, kur Tevi neredz, izpurināties. Tā spēcīgi ar visu ķermeni, kā Tu to dari tad, kad Tev ir ļoti auksti. Tas atbrīvos Tevi no stīvuma un safokusēs uzmanību.

10. Noslēgumam

Esi godīga! Esi atvērta! Esi draudzīga! Esi pozitīva! Izturies ar cieņu! Veido acu kontaktu un runā ar kādu konkrētu cilvēku. Tas radīs sajūtu, ka stāsti tieši viņam. Uzsmaidi! Ja pieļauj kādu kļūdu, vienkārši dodies uz priekšu un neapstājies. Tici sev un tam, ko Tu stāsti un arī citi Tev noticēs.

Piemērs

Manuprāt, labākās runas, no kurām var daudz mācīties, var redzēt saitā Ted Talks. Noskaties populārākās un iedvesmojies savai runai.

Iedvesmai

“Tava uzstāšanās ir laba, ja Tava mēle spēj nodot ziņu, ko sūta Tava sirds” Džons Fords

“Ja Tu nevari uzrakstīt visu stāstu vienā teikumā, Tu nevarēsi to izstāstīt vienas stundas laikā.” Diāna Būhere

“Katrai runai ir 3 dažādi veidi. Viena, ko Tu trenējies, viena, ko Tu norunāji un viena, kādu Tu būtu vēlējies norunāt. ” Deils Kārnegijs

“Tavu prezentāciju vērtēs nevis pēc zināšanām, ko Tu vēlies nodot, bet gan pēc zināšanām, ko saņems klausītāji.” Lillija Voltersa

“Ja Tu nezināsi, ko vēlies sasniegt ar savu prezentāciju, arī auditorija to nezinās”. Hārvijs Daimonds

“Labākais veids, kā uzveikt bailes no skatuves, ir zināt, par ko Tu runā” Autors nezināms

“Ir tikai divu veidu runātāji: 1. nervozie un 2. meļi.” Marks Tveins

“Vēl neviens nav žēlojies, ka runa ir bijusi par īsu”. Ira Heiza

“Ir nepieciešama viena stundai gatavošanās katrai prezentācijas minūtei.” Veins Burgrafs

“Vērtīgākie runas brīži ir pauzes.” Sers Ralfs Ričardsons

“Viņi var aizmirst, ko Tu teici, bet viņi nekad neaizmirsīs, kā Tu viņiem liki justies.” Karls W. Bučners

“Vārdiem piemīt neticams spēks. Tie var celt cilvēku sirdis spārnos un tie var arī likt cilvēku sirdīm sāpēt.” Dr. Mardijs Grots

“Īstais vārds var būt efektīvs, bet tas nav tik efektīvs kā pauze īstajā laikā.” Marks Tveins

Titulbildes avots: http://500px.com/