1946
Šis ir gads, kad var sākt runāt par viedtālruņa pirmsākumiem – tiek radīts bezvadu telefonu tīkls. AT&T ir pirmais mobilais operators, kurš izveido šo bezvadu telefonu tīklu. Šajā pašā gadā tiek arī veikts pirmais zvans, izmantojot bezvadu telefonu.
Foto avots: http://news.cnet.com
1974
Teodors Džordžs Paraskevakos iesniedz viedtālruņa patentu Amerikas Savienoto Valstu Patentu birojā 1972. gadā, ko apstiprina 1974. gadā.
Foto avots: http://mashable.com
1994
IBM sāk ražot Simona Personālo komunikātoru, kas ir mobilā telefona un PDA apvienojums. Cena par šādu telefonu ir 1000 dolāru un 2 gadu līguma slogs. Par šādu nosacījumu ieviešanu, kas joprojām aktuāls mūsdienās, varam pateikties IBM.
Foto avots: http://bloomberg.com
1999
Viedtālruņu tirgus ēra sākas ar… nē, ar BlackBerry telefoniem. Tieši pirms tūkstošgades BlackBerry rada pirmo e-pastu sūtīšanas ierīci, kas jau ir attīstītāka par Simona Personālo komunikātoru, toties nenodrošina zvanīšanās funkciju.
Foto avots: http://themobileindian.com
2000
Vārdu “viedtālrunis” pirmie izmanto kompānija Ericsson, uzsākot reklamēt savu telefona modeli R380.
Foto avots: http://logout.hu
2007
Nopietnu tehnoloģisko izrāvienu veic korporācija Apple, piedāvājot līdz šim funkciju ziņā iespaidīgāko viedtālruni – iPhone. Tas vairs nav vienkārši mobilais telefons, pa kuru zvanīt vai sūtīt īsziņas – tas ir jaunu funkciju, dizaina un tehnisko risinājumu sprādziens.
Foto avots: http://blog.dudamobile.com
2008
Apple ražojumiem pa pēdēm seko nākamais izrāviens – Google papildina viedtālruņu tirgu ar Android OS. Drīz pēc palaišanas tā kļūst par pasaulē dominējošo operētājsistēmu.
Foto avots: http://wired.com
2010
Pēc diviem gadiem Android ierīces ir divreiz vairāk pārdotas kā saskaitot kopā Apple un Symbian, kas bija tirgū dominējušas līdz šim brīdim. Šai pat gadā tirgum pievienojas vēl viens grands – Microsoft radītais Windows telefons. Pie 2010. gada notikumiem viedtālruņu pasaulē pieminams arī kāds nepatīkams notikums – Kaspersky laboratorija nāk klajā ar paziņojumu, ka ir noķert arī pirmais Trojan vīruss Android ierīcēm.
Foto avots: http://linuxexplore.com
2011
Viedtālruņi ir stabili iekarojuši pasauli, parastie telefoni pamazām tiek nomainīti uz jaunās paaudzes ierīcēm.
2012
Katrā valstī šie dati atšķiras, bet kopumā rēķinot aptuveni 50% telefonu lietotāji ir viedtālruņu īpašnieki. Vērtējot pēc operētājsistēmām, tirgus lielākais spēlētājs ar nepilniem 70% ir Android, otrā vieta pieder Apple IOS – 17% un pārējie 13% pieder operētājsistēmām RIM, Symbian, Windows un Linux. Savukārt lielākie viedtālruņu ražotāji ir Samsung – viņiem no tirgus pieder 33%, otrajā vietā – Apple – 17%, trešajā Nokia – nokritusies līdz nepilniem 7%, ceturtajā un piektajā vietā attiecīgi HTC un ZTE – kopā mazliet pāri 10% un vēl 33% pieder dažādiem mazajiem ražotājiem.
Runājot par Latvijas tirgu, krizdabz.lv ir publicējis oficiālos datus par viedtālruņu izplatību Latvijā – tos lieto piektā daļa Latvijas iedzīvotāju.
2016
Skatoties nākotnē, skaidrs ir viens – viedtālruņu iespējas ir neierobežotas un pilnībā atkarīgas no cilvēku iztēles. Iespēju robežās daudz no ikdienā lietotām funkcijām tiks pārceltas uz viedtālruņiem, piemēram, telefonu varēs plaši izmantot maksājumu kartes vietā, kas jau tiek ieviests šobrīd. Tāpat arī tiek attīstītas iespējas ar telefoniem vadīt citas ierīces – veļasmašīnas, ledusskapjus u.tml. Jau šobrīd ir iespējams regulēt gaismu un temperatūru mājās ar telefona palīdzību. Tas saucās “internet of things” – kad lietas “sazinās” savā starpā. Tiek prognozēts, ka viedtālruņus ievietos cilvēku galvās, tie spēs atpazīt lietotāju balsis, telefoni tiks veidoti tā, ka tie būs spējīgi ieņemt jebkādu formu un vēl daudz citas šobrīd vēl neticamas lietas.
Foto avots: http://conversations.nokia.com
Titulbildes avots: http://veryjane.com