Kā atpazīt darbaholiķus

1. darbaholiķi ir enerģiski un viņos mājo sacensību gars,

2. nereti darbaholiķi šaubās par sevi vai savām spējām,

3. darbaholiķi uzskata, ka brīvdienas ir piemērotas darbam, jo tad var beidzot mierīgi un netraucēti pastrādāt,

4. atpūtas brīžos darbaholiķi atrod kādu darbiņu, ko pastrādāt,

5. darbaholiķi elastīgi spēj strādāt no jebkuras vietas un jebkādā veidā,

6. darbaholiķiem nepārtraukti trūkst laiks,

7. arī mājās darbaholiķis turpina domās plānot rītdienas darbus,

8. darbaholiķiem retajos atpūtas brīžos kopā ar citiem patīk runāt un raisīt diskusijas par darbu,

9. darbs ir pats svarīgākais dzīvē, tādēļ darbaholiķis uztver savus pienākums izteikti nopietni un grib, lai tā to uztver arī citi,

10. darbaholiķis pastāvīgi vēlas saņemt novērtējumu, it īpaši no priekšniecības.

zest.co.uk

Foto avots: http://zest.co.uk

Lai runātu par darbaholiķiem, ir jānodala divi atšķirīgi cilvēku tipi

1. Cilvēki, kuri vienkārši mīl savu darbu. Jā, viņi nejūt, kā paskrien laiks un strādā bieži vien ārpus darba laika, jā, un viņiem patīk arī uzņemties vairākus darbus vienlaicīgi. Tomēr atšķirība ir tāda, ka darbu mīlošie cilvēki ir aizrāvušies ar savu darbu un cenšas realizēt savas idejas, kas, protams, paņem laiku. Tai pat laikā viņi prot arī visu nolikt malā un doties ilgi pelnītā atpūtā.

2. Īstos darbaholiķus raksturo kāda no šīm situācijām:

– izvairās no kādas cita dzīves posma: mājām, dzīves realitātes kā tādas, problēmām, situācijām, ko nevēlas risināt, attiecībām u.tml.

– realizē savu sociālo dzīvi darbā – ierasti cilvēkam ir darba vide un ir vide ārpus darba, ad viņš tiekas ar draugiem, pavada laiku kopā ar ģimeni u.tml. Ja šāds cilvēks vairāk uzmanību un novērtējumu gūst darbā, tad viņš izvēlas arī savu ārpus darba vidi pārnest uz darbu.

– tiecas pēc: novērtējuma no priekšniecības un sevis pierādīšanas, piemīt pastiprināta vēlme pēc sasniegumiem, kas liek strādāt šo īpašību vārdā un bez apstājas meklēt iespējas, kā tās realizēt.

Protams, ne visi darbaholiķi apzinās tos iemeslus, kas viņiem liek šādi strādāt. Katrā ziņā ir vērts tos uzzināt un atrisināt, pirms darbaholisms nav izraisījis kādas nopietnākas problēmas.

huffingtonpost.com

Foto avots: http://huffingtonpost.com

Darbaholiķi Tavā darba vietā

Mūsdienās ar darbaholiķiem nākas saskarties samērā bieži. Arī Tu noteikti kādu zini. Kādas ir pirmās sajūtas, ko gribās viņiem piedēvēt?

– Tik ļoti mīl darbu, ka nespēj no tā šķirties ne vakaros, ne brīvdienās.

– Ārkārtīgi atbildīgi cilvēki, uz viņiem vienmēr var paļauties.

– Izdara lielāku apjomu, kā jebkurš cits.

– Gatavs upurēt jebko darbu dēļ.

– … Tava versija.

Bet vai tiešām?

Kāda tad ir nejaukā patiesība

Strādājot ilgāk nenozīmē, ka darbs rūp vairāk vai tiek izdarīts vairāk. Tas vienkārši nozīmē, ka strādā ilgāk. Darbaholiķi rada vairāk problēmas nekā tās atrisina. Turklāt agri vai vēlu šāds darba stils izdedzina. Darbaholiķiem pietrūkst līdzsvars dzīvē un tas ir tikai laika jautājums, kad nāksies saskarties ar pašu radītajām problēmām.

Darbaholiķi, turoties pie sava darba stila, zaudē jēgu. Viņi risina situācijas, veltot tam pārāk daudz laiku. Pārlieku strādīgie pat rada krīzes. Viņi nemeklē veidus, kā optimizēt un kļūt efektīvākiem. Viņiem pat patīk strādāt virsstundas. Tas rada varoņa sajūtu. Līdz ar to veidojas maldīgs priekšstats par darbaholiķiem kā labākiem darbiniekiem.

Tiem, kuri nestrādā ārpus darba laika, rodas sajūta, ka viņi strādā salīdzinoši mazāk, tādējādi iesējot vainas apziņu tur, kur tādai nebūtu jābūt. Tas neapšaubāmi bojā mikroklimatu un arī citi izjūt, ka tiek piespiesti palikt ilgāk darbā, radot negatīvas sajūtas.

Darbaholiķi nav varoņi. Viņi nav izglābuši dienu, viņi to ir tikai izmantojuši. Īstie varoņi ir jau mājās, jo ir izdomājuši, kā visu paveikt ātrāk, efektīvāk un produktīvāk.

Titulbildes avots: http://500px.com/photo/4447064