Bruņinieku iela 75d, Rīga
Pirmdiena - Svētdiena: 10:00 - 20:00
jāņuzāles

Nāc nākdama, Jāņu diena!

Dalies ar šo bloga rakstu!

Līgošana.

Ar līgošanu Jāņos saprot dziedāšanu un apdziedāšanos, ko parasti uzsāk Līgo vakarā pēc vakariņām un turpina visu nakti līdz pat saullēktam. Līgošana parasti notiek ap ugunskuru vai ejot no mājas uz māju un aplīgojot kaimiņus un draugus. Līgotājus pieņemts cienāt ar Jāņu alu, sieru un, jo ticējumi vēsta, ka Jāņa bērni nesot mājai un tās cilvēkiem svētību un veselību. Tiek uzskatīts, ka Līgo dziesmām piemīt īpašs spēks, kas spēj novērst nelaimes un nest svētību līgotājiem.

Jāņu zāļu vākšana un rotāšanās.

Ar Jāņu zālēm rotā mājas, mašīnas, svinību vietas un vij vainagus, taču tiek uzskatīts, ka tām piemīt arī dziednieciskas īpašības. Bez Jāņu zālēm svētkos telpas pieņemts rotāt arī ar bērzu meijām, pīlādža un ozolzariem, kā arī lapu vītnēm. Agrāk ticēja, ka Jāņuzāļu un meiju rotātai mājai būs svētība. Tāpat maģisks spēks piemīt arī Jāņu vainagiem, jo tas kā maģisks aplis simbolizē sauli un uzlikts nēsātājam galvā, pasargā to no ļauna. Sievietēm parasti tika pīti vainagi no 9 dažādām Jāņu zālēm, bet vīriešiem – no ozola lapām un zariem.

Ugunskura kuršana un lēkšana pār to.

Senāk ugunskurus ierīkoja svinību augstākajā vietā un izrādās, ka tie simbolizē sauli. Ticējumi vēsta, ka uguns apspīdētie cilvēki un apkārtne saņem īpašu svētību, veselību un spēku. Jāņu ugunskuru parasti aizdedzina līdz ar saulrietu un dzedzina līdz pat saullēktam. Jāņugunis bieži izmantoja arī zīlēšanai, piemēram, lēkšanai pār ugunskuru. Lēkšanas brīdī esot svarīgi turēties sadotās rokās, jo tad pārim būs ne tikai laime, bet arī odi nekodīšot atlikušo vasaru.

Jāņu mielasts.

Tradicionālie Jāņu ēdieni ir ķimeņu siers, rauši un Jāņu alus. Interesanti, ka pirmajam Jāņu alu jānobauda mājas saimniekam, lai pasargātu māju un ģimeni no nelaimēm, bet apaļais ķimeņu siers jānobauda ikvienam, jo tas simbolizē sauli, veselību un veiksmi.

Papardes zieda meklēšana.

Tā runā, ka papardes ziedot tikai vienu nakti gadā – Jāņos un tam, kam ziedu izdošoties atrast, būšot gan bagātība, gan laime mūža garumā, gan spēja ieskatīties pagātnē un nākotnē. Papardei piemīt daudz Saules spēka, tā aizdzen māņu tēlus un ilūzijas, izstaro mīlestību un gaismu. Māja, kur aug paparde, tiekot pasargāta no sliktām lietām un negaisa draudiem, bet, ja līdzi tiek nēsāts papardes zariņš, tad cilvēks esot pasargāts no visa ļaunā. Tāds, luk, ir patiesais skaidrojums šim maģiskajam papardes ziedam, un nevis tas, ko jūs domājāt.

Mazgāšanās rasā.

Rasai Jāņos piemīt maģiskas un ārstnieciskas īpašības, tāpēc tradicionāli Jāņu rītā iet mazgāt seju rasā, lai visu gadu būtu skaistums, bet Jāņu rītā pirms saullēkta savākti rasas pilieni esot svētīti un tos varot izmantot ārstēšanā.

Foto: https://unsplash.com/ by Dominique Knobben

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.