Personības / 19. augusts, 2014

Kāzu burvībā

Intervija ar godalgoto kāzu fotogrāfu Mārci Baltskaru no A-Z par sajūtām, ieguldīto darbu un trakakajām fotosesijām karjerā.

Cik sen Tu jau nodarbojies ar fotografēšanu un kur to apguvi?

Šis jau ir devitais gads kopš fotografēju. Visu esmu apguvis pašmācības ceļā, jo Latvijā īsti nav nevienas skolas, kur to varētu kvalitatīvi apgūt. Bet, neskatoties uz lielo pieredzi, arī tagad labprāt gribētu pamācīties. Bet visa pamatā internets, dažādas video pamācības, eksperimenti. Sākumā vēroju citu darbus, un bija mērķis uztaisīt vēl labāk. Padomus gan nevienam neesmu prasījis, esmu kautrīgs. Bet vispār esmu maksimālists, ja ko daru, tad par visiem 100.

01Kāzas Zviedrijā, jaunam pārim ejot ārā no baznīcas noķēru šādu kadru. Katrs viesis grib noķert savu kadru, reizēm gan tas mazliet sarežģī fotogrāfa darbu.

Tu fotografē arī ainavas, portretus, ēdienus, interjeru un citas lietas, bet vislabāk Tevi pazīst pēc kāzu bildēm, kā nekā vairākkārt esi atzīts par labāko kāzu fotografu. Kā Tu nonāci līdz kāzu foto?

Tas notika pavisam neplānoti. Bija piedāvājums sabildēt kāzas, ko arī izdarīju. Laikam rezultāts bija labs, un sekoja nākamais un nākamais…un te nu es esmu – sabildētas jau vairāk nekā 200 kāzas dažādās pasaules valstīs. Bet nenoliegšu, ka arī finansiāli kāzas bildēt ir izdevīgāk nekā ko citu, vismaz Latvijā. Labprāt to proporciju sadalītu mazliet citādāk, jo – kopš sāku bildēt – nav bijis laika izbaudīt Latvijas vasaras. Tas ir karstākais kāzu laiks, kad grib apprecēties gandrīz visi pāri, līdz ar to darba ļoti daudz. Bet, neskatoties uz to visu, kāzas fotografēt – tas ir kaut kas īpašs sajūtu ziņā. Tas paņem milzīgu enerģiju, bet tikpat un vēl vairāk pēc tam no tā iegūsti.

02Foto no mana projekta “Vai izmēram ir nozīme”, projekts kurā kāzas fotografēju ar parastu digitālo “ziepjutrauku”. Gribējās pierādīt, ka svarīgi, kas notiek galvā nevis cik dārga tehnika. Bilde ieguva 6.vietu pasaules labāko kāzu fotogrāfu konkursā.

Vai kādas ir iespiedušās īpaši atmiņā ar kādu trakāku fotosesiju, piemēram?

Visvairāk jau atmiņā paliek kāzas ārpus Latvijas. Pie mums, vairāk vai mazāk, viss ir ļoti standartizēts un nu jau mani pārsteigt ir ļoti grūti. Latviešu pāri arī ir ļoti konservatīvi un īpaši nepieņem trakas, nebijušas idejas. Bet vienmēr ir izņēmumi un, protams, ir vairākas kāzas tepat Latvijā, kurās fotosesija ir bijusi īpaši interesanta. Kā piemēru varu minēt pāri, kuram fotosesijas laikā uznāca negaiss, taču viņi nenobijās un tapa trakoti skaistas bildes ar lietu, zibeņiem utt. :) Vai cits pāris, kurš svinēja kāzu jubileju, fotosesijā bija gatavi gulēt aukstā jūras ūdenī, kad ārā lija un temperatūra nebija vairāk kā 16 grādu. Viņu sapnis bija tikt pie skaistām bildēm, un to viņi arī dabūja.

03Foto no sesijas pie jūras, kas minēta pie trakākajām manām fotosesijām.

Vai fotosesijas laikā lielāku iniciatīvu dažādībā izrāda (vai vajadzētu izrādīt) modelim vai fotografam?

Protams, ka ir nepieciešams, lai pārim būtu interese un vēlme fotografēties, pretējā gadījumā nekas labs nesanāk. Savukārt fotogrāfs ir tas, kuram tas viss jāvada, jādomā idejas un jārada skaistas bildes. Ja jaunais pāris baidīsies iebrist pļavā, atspiesties pret koku, nogulties zemē, tad arī bildes sanāks loti standartizētas un garlaicīgas. Tapēc arī visus, kuri ir apskatījuši manus foto un vēlas sev tādus pašus, laicīgi brīdinu – jābūt gataviem to visu darīt, citādi pie tādām bildēm tikt nevar.

04Līgavas Porträts kurš vairākos konkursos ieguvis augstas vietas, tajā skaitā arī 4. vietu pasaules labāko kāzu fotogrāfu konkursā.

Kā Tu raksturotu savu fotografēšanas un bilžu stilu?

Hmmm, grūti pat tā patiekt, nekad neesmu par to domājis. Reportāžas foto noteikti neesmu no agresīvajiem mirkļu ķērājiem. Cenšos būt nemanāms, jo tad sanāk visemocionālākās bildes. Ja fotogrāfu pamana, cilvēks uzreiz mainās. Un bieži vien tas ir īss mirklis, kad ir iespēja tikt pie skaista foto, atliek tikai to mirkli noķert. Fotosesijas bildes tādas romantiskas galvenokārt sanāk, tie jau tomēr mīlestības svētki. Bet kopumā bildes ļoti noraksturo pāri, ne tik daudz mani, jo fotosesiju cenšos pielāgot viņu vēlmēm un raksturiem.

05Bilde kura ieguva milzīgu popularitāti internetā. Tā rezultāta mani atrada Ķinas un Anglijas žurnālisti un savos žurnālos izveidoja rakstus par mani vairāku atvērumu izmērā.

Vai ir kādi fotografi, no kuriem Tu iedvesmojies, kuru darbus apbrīno?

Principā nē, reti sanāk skatīties citu darbus. Ir atsevišķas bildes, kuras ļoti patīk, bet nav tā, ka iedvesmotos no kāda cita. Iedvesmojos no saviem pāriem, no tās īpašās sajūtas, kas virmo kāzu dienā starp viņiem. :)

06Reizēm kāzās gribas izdomāt ko jaunu, te ideja kā gredzenus nobildēt interesantāk.

Kāzu fotografēšana parasti notiek brīvdienās? Pastāsti, kāda ir Tava ikdiena?

Mana ikdiena citiem varētu šķist ļoti garlaicīga un grūta. Principā, laiks, kad nefotografēju, tiek pavadīts pie datora, apstrādājot bildes, un tās ir ļoti garas stundas. Sezonas laikā tas noteikti ir 12-15h dienā. Daudzi pāri pat nenojauš, kāds darbs tiek ieguldīts pēc kāzām, lai rezultāts būtu tāds, kādu viņi vēlas.

07Fotogrāfija kura saņēmusi visaugstāko vērtējumu pasaulē – 2.vieta. Biju ļoti patīkami pārsteigts.

Kādām īpašībām jāpiemīt labam fotogrāfam?

Galvenā īpašība – jāmīl savs darbs. Pārējais viss ir pakārtots, jo – cik cilvēku raksturu, tik daudz dažādu bilžu. Katrs fotogrāfs ar šīm savām īpašībām rada ko citādāku un interesantāku.

08Vēl kāda ideja ar gredzeniem.

Vai katrs var kļūt par fotogrāfu?

Katrs mēs varam kļūt par jebkura amata speciālistu, galvenais – cik esam gatavi tajā ieguldīt laiku un naudu. Svarīgi, lai šis darbs patiktu, un, ja tā ir, tad būs arī rezultāts. Cilvēks bez talanta, bet ar milzīgu gribasspēku, izdarīs vairāk, nekā cilvēks ar talantu bez gribasspēka. :)

09Kāzas Baltkrievijā, vietējie taisa vārtus.

10Kāzas Kanāriju salās.

11Kāzas Kiprā, manas pirmās kāzas ārpus Lv. Traka nedēļas nogale bija. Piektdien kāzas, Latvijā, sestdien kāzas Latvijā un svētdien jau 15:00 kāzas Kiprā, es paspēju.

12Sportisi var visu, Mārtiņa Karsuma maģiskais lēciens.

13Augsti novērtēta bilde, gadā kad ieguvu Latvijas labākā kāzu fotogrāfa titulu.

Andra Ābrāma

Pastāsti draugiem

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *