Bruņinieku iela 75d, Rīga
Pirmdiena - Svētdiena: 10:00 - 20:00

Dzīve pa viļņiem

Dalies ar šo bloga rakstu!

Kas tad tas īsti ir?

Vindsērfings ir ūdens sporta veids, kurā izmanto vējdēli (parasti tas ir no 2 līdz 4 metru garš) un buru, kura izmanto vēja spēku. Var teikt, kad vindsērfings noteikti balstās pagātnes kultūrā un sportā, un ir tuvs burāšanai, tomēr tas pārsniedz burāšanas robežas. Lai gan vindsērfinga  ekipējumu var uzskatīt par jaunas versijas jahtu, tas piedāvā pieredzi, kas ir ārpus jebkura cita buru kuģa iespējām. Vindsērfingā var veikt lēcienus, salto un citus frīstaila trikus, kas šo sporta veidu pārceļ citā vidē, kas vairs nav vienā klasē ar jahtu. Salīdzinot ar sērfošanu, vindsērfinga braucēji pirmie brauca pa pasaulē lielākajiem viļņiem. Sākotnēji to spēja tikai daži līdz tika izgudrotas latas, kambari, masta pēda un līdz ar to viļņi kļuva pieejamāki visiem tradicionālajiem sērfotājiem. Braukšanā pa vilni sākas jauna ēra un vindsērferiem bija iespēja braukt pa tiem pašiem viļņiem, kur parastiem sērfotājiem.  Vindsērfingu, kad tas ir apgūts, var baudīt līdz sirmam vecumam, un arī tad vēl var uzlabot savas sērfošanas iemaņas. Vindsērfings galvenokārt tika radīts kā pārvietošanās līdzeklis, nevis sports. Organizētā konkurence notiek visos līmeņos visā pasaulē un pastāv vairākas konkurētspējīgas vindsērfinga klases, kas ietver ātruma sērfošanu, slalomu,  sacīkšu braukšanu (Raceboard), viļņu sērfošanu, superX, un frīstailu.

Vindsērfings kā olimpiskais sporta veids tika iekļauts 1984. gada olimpiādē, kad vindsērfings sāka iegūt lielu popularitāti. Tomēr vindsērfinga popularitātē bija vērojams liels kritiens1990-to gadu vidū, kad aprīkojums kļuva specializētāks un prasīja vairāk zināšanu, lai burātu. Tagad šis sporta veids piedzīvo atdzimšana, jo jaunās iespējas, ko piedāvā iesācējiem, ir daudz vienkāršāk apgūstamas.

IMG_0991

Vindsērfings Latvijā

Lai vienotu, organizētu, vadītu un attīstītu vidsērfinga sporta veidu Latvijā, 1988. gadā mērķtiecīgi tika izveidota Latvijas vindsērfinga asociācija, kas apvieno vindsērfinga entuziastus, kuru darbības lauks ir profesionālas vindsērfinga apmācības, inventāru tirdzniecība, vindsērfingu pasākumu organizēšana un piedalīšanās sacensībās, tādējādi popularizējot Latvijas vārdu pasaulē.

Latvijas vindsērfinga asociācija aicina vecākus un bērnus iepazīt vindsērfingu, jo šis ir viens no veselīgākajiem un skaistākajiem sporta veidiem, kurā Latvijas sportisti ir guvuši ievērojamus panākums. Latvija var lepoties ar Eiropas, pasaules čempioniem dažādās klasēs un ievērojamiem jauniešu panākumiem.

Lai sāktu nodarboties ar vindsērfingu nekur tālu nav jābrauc, tepat Latvijā katru gadu maijā sezonu atklāj un jaunos dalībniekus – bērnus un jauniešus vecumā no 8 līdz 16 gadiem – sāk uzņemt Latvijas burāšanas skolas un klubi. Skolās notiek teorētiskās un praktiskās burāšanas apmācības sertificētu treneru vadībā. Apmācības skolā turpinās visu gadu, vidēji 3 reizes nedēļā.

Vairāk par skolām: http://www.vindserfings.lv/saites

 IMG_7268

Vindsērfere ar 27.sezonu stāžu Vita Matīse

Vita ar vindsērfingu nodarbojas kopš 16 gadu vecuma, un viņu visvairāk aizrauj daudzpusīgums un neatkārtojamība, jo divas vienādas situācijas vai rezultāti neatkārtojas, tāpat viņai ļoti patīk brīvības un lidojuma sajūta. Vita ir īsta cīnītāja, viņa mērķtiecīgi gāja uz panākumiem, un tam bija nepieciešamas 25 sezonas, lai izcīnītu Pasaules čempiones titulu Raceboard klasē, viņa ir divreiz startējusi Olimpiskajās spēlēs un bijusi daudzkārtēja Latvijas čempione.

Kā tas viss sākās?

Ar vindsērfingu sāku nodarboties, kad man palika 16 gadi. Pirms tam 6 gadus trenējos daiļlēkšanā, kas deva labu fizisko bāzi un koordināciju. Viss sākās ar „peldēšanos” apkārt dēlim, kamēr, soli pa solim iemācījos to vadīt un izjust prieku no burāšanas.

Ar ko tu nodarbojies ikdienā?

Ikdienā esmu bērnu trenere „Pilsētas jahtklubā”, trenēju bērnus burāt ar „Optimist” laiviņām. Ziemas sezonā projektēju mēbeles uzņēmumam „Mājai pie jūras”. Un, protams, trenējos.

Cik daudz laika aizņem treniņi?

Treniņu intensitāte atkarīga no sezonas, un arī no veicamo darbu apjoma. Jāpaspēj gan patrenēties, gan pastrādāt, gan pabūt kopā ar ģimeni. Šogad pabeidzu mācības Sporta akadēmijā, tad jādomā, ka laika būs mazliet vairāk.

Cik izmaksā nodarbošanās ar šo sporta veidu?

Burāšanas izmaksas cieši saistītas ar līmeni kādā grib burāt. Jo augstāku sasniegumu sports, jo viss kļūst dārgāks, un daudz kas vairāk vajadzīgs. Lai vindsērfingu tikai pamēģinātu, pietiek ar pāris nodarbībām instruktora vadībā un īrētu vējdēļa komplektu. Vidēji izmaksas 20-30 Eur stundā.

Ko tas sniedz ķermenim un garam?

Burāšana sniedz brīvības sajūtu un iemāca atbildību par pieņemtajiem lēmumiem. Attīsta spēju paredzēt vēju un notikumus.

Vai Latvijā tiešām ir pietiekoši lieli viļņi un labs vējš, lai pilnībā izbaudītu vindsērfingu?

Vindsērfings ir pietiekami dažāds, lai ar to varētu nodarboties gandrīz jebkur, kur ir ūdens. Baltijas jūras viļņi ir pietiekoši viļņu braukšanai, ja ir atbilstošs vēja virziens un stiprums. Bet pat Daugava pie Rīgas ir pietiekami plaša, lai pilnībā izbaudītu taktisko burāšanu.

Vai esi sērfojusi okeānā? Kā tas atšķiras no sērfošanas mūsu ūdeņos?

Okeānā ūdens ir daudzkārt sāļāks kā pie mums, vairāk jārūpējas par inventāru. Okeānu viļņu spēks ir milzīgs.

Pastāsti mazliet vairāk par saviem sportiskajiem sasniegumiem!

Sasniegumi veidojas no ieguldītā darba un veiksmes būt īstajā vietā un īstajā laikā. Un pateicības Visumam vai Dievam, kas ļāvis to piedzīvot. Esmu piedalījusies divās olimpiskajās spēlēs ( Sidnejā 2000 un Atēnās 2004), uzvarējusi 2013. un 2014. gada Pasaules čempionātos.

Kas ir šī gada lielākais pasākums, kas noteikti būtu jāapmeklē ikvienam, kas vēlētos uzzināt ko vairāk par šo sporta veidu?

Visi laipni aicināti no 25. jūlija līdz 1. augustam doties uz pilsētu, kurā piedzimst vējš, Liepāju, kur pirmo reizi norisināsies  Eiropas Vindsērfinga čempionāts jauniešiem, kas pulcēs vairāk nekā 300 dalībniekus no 25 valstīm.

Titulbilde: www.morguefile.com/

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.